Pekingi õhk, mis on sel aastal iga päev ületanud maailma tervishoiuorganisatsiooni tervisliku limiiti, sarnaneb lennujaamade suitsuruumide omaga, vahendab Bloomberg.
Bloombergi graafik näitab päevaseid tippe (punane joon) ja keskmisi PM2,5 osakeste kontsentratsiooni õhus (kollane joon, mida mõõdab USA saatkond Pekingis.
Valge joon näitab WHO soovituslikku maksimumsaastatust ja sinine joon USA lennujaamade suitsetamisruumide õhusaastet. Roheline joon näitab Alaska 2004. aasta metsatulekahju aegset saastatust.
2013. aasta keskmine tase on 194 mikrogrammi kuupmeetri kohta. Seevastu USA 16 lennujaama suitsuruumides on see tase 166,6. Ehk siis: Pekingi linnaõhk on saastatum kui lennujaamade suitsutubade oma. Viimastes viibimine on vabatahtlik ja lühiajaline, kuid pekinglastel ei ole valikut. Pekingi taset ületab vaid Alaska Fairbanksi 2004. aasta metsatulekahju, kui põles 6,6 miljonit aakrit, mis viis õhusaaste taseme üle tuhande mikrogrammi kuupmeetri kohta.
„Erinevalt suitsetamisest on kokkupuude õhusaastega mittevabatahtlik ja mõjutab kogu elanikkonda,“ ütles Brigham Youngi ülikooli professor Arden Pope III.
Pekingi linnavalitsus nõudis sel nädalal, et osad autod ei liikleks, sulges tehaseid ja soovitas 20 miljonil residendil vältida ruumist väljas tegevusi. Mõned lennud on Pekingi lennuväljal tühistatud seoses kehva nähtavusega. Peaminister Wen Jiabao ütles, et kohalik võim peab olukorra parandamiseks tegutsema hakkama.
WHO soovitab, et 24tunnine kokkupuude PM2,5 osakestega ei oleks suurem kui 25 mikrogrammi kuupmeetri kohta. Maailmapanga hinnangul on maailma 20 saastauima linna seas 16 Hiina linna.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Pekingi ametivõimud käskisid välisõhku enim saastavatel ettevõtetel täna taas ajutiselt tootmine peatada ning riigiasutustel autode kasutamist piirata, et leevendada sudu, kus inimtervisele kahjulike osakeste hulk õhus ületab enam kui kümnekordselt lubatu piiri.
Pekingis kaotatakse õhusaastatuse vähendamiseks liiklusest vanad autod ja asendatakse küttesüsteeme, vahendab Bloomberg.
Peking ja teised Hiina linnad upuvad eluohtlikku sudusse, mille tõttu on teedelt ära kutsutud kolmandik riigisõidukeist ning peatatud tootmine sadades tehastes.
Eesti investorid on oodatud mitme põneva riigi kinnisvaraturule – ka Dubaisse. Kiirelt kasvav linn ja lisandunud elanikkond annavad arendajatele põhjust rõõmustamiseks.