Eesti Panga majanduspoliitika allosakonna juhataja Rasmus Kattai kinnitusel on elektri osakaal ettevõtete kogukuludes nii väike, et ei anna põhjust laiapõhjaliseks hinnatõusuks.
Järgneb Rasmus Kattai kommentaar jaanuari tarbijahinnaindeksile:
Jaanuaris sai oodatult teoks tarbijahinnaindeksi ühekordne hüpe. Hinnatase tõusis eelmise kuuga võrreldes 0,7%, aastases võrdluses tõusid hinnad 3,4%. Elekter kallines jaanuaris võrreldes detsembriga kodumajapidamistele 23,6%, elektrit arvestamata odavnes tarbijakorv ligikaudu 0,2%. Lisaks elektrile panustas hinnatõusu alkoholiaktsiis. Neid tegureid tasakaalustas riiete ja jalatsite sesoonne odavnemine 4,9%. Energia ja toiduaineteta tarbijakorv (alusinflatsioon) odavnes jaanuaris 1.0%, millele avaldas suurt mõju ühiskondliku transpordi odavnemine 9,9%.
Eesti Konjunktuuriinstituudi andmetel on suurenenud ettevõtete müügihinna kasvu ootused. Kuna elektri osakaal ettevõtete kogukuludes on keskmiselt 1%, siis ei peaks see olema laiapõhjalise hinnatõusu põhjuseks. Seda enam, et suurte elektritarbijate jaoks avanes elektriturg juba 2010. aastal.
Eesti Panga prognoosi kohaselt kujuneb selle aasta keskmiseks harmoniseeritud tarbijahinna tõusuks 3,6% eeldusel, et toormete hinnatasemes ei toimu suuri muutusi. Euroala inflatsioon aeglustus Eurostati esialgse hinnangu kohaselt jaanuaris 2,0%ni. Euroala keskpankade ühisprognoosi kohaselt jääb euroala käesoleva aasta keskmine inflatsioon vahemikku 1,1-2,1%.
Seotud lood
Swedbank Eesti peaökonomisti Tõnu Mertsina hinnangul tõstis jaanuaris tarbijahindu enim elektri kallinemine ja veidi leevendas ühistranspordi odavnemine.
EstLink 2 merekaabli projekti valmimine 2014. aastal, mis tagab ühenduse paranemise Soomega, võib Eesti Energia teatel tähendada veel suuremat elektri hinna tõusu, kuna ajalooliselt on meie põhjanaabrite elektri hind olnud kõrgem kui Eestis.
Rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütik Kristjan Pungas märkis, et elektri kallinemise kõrval olid tänavu jaanuaris viimaste aastate suurimad hooajalised allahindlused riietele.
Mitmel pool üle Eesti valmistab korteriühistutele sel talvel muret lisaks elektrihinna tõusule ka kaugkütte hinnatõus, teatas korteriühistute liit.
Kui väljas sajab lund ja päevavalgus kestab vaid hetke, muutub kodukontor meie igapäevaseks keskpunktiks – kohaks, kus töö, loovus ja ka mugavus peavad koos eksisteerima. Hea valgustus, ergonoomiliselt kujundatud ja rahulik töökeskkond aitavad pimedal hooajal säilitada nii töötahet kui ka meelerahu. Ja just sisemine tasakaal on eriti oluline, sest kodus töötavad lapsevanemad teavad hästi: külmade ilmadega algab ka viiruste hooaeg. Lisaks tööülesannetele tuleb sel ajal hoolitseda ka nohuste ja pisut pahurate laste eest, kes on lasteaiast koju kosuma jäetud.