EstLink 2 merekaabli projekti valmimine 2014. aastal, mis tagab ühenduse paranemise Soomega, võib Eesti Energia teatel tähendada veel suuremat elektri hinna tõusu, kuna ajalooliselt on meie põhjanaabrite elektri hind olnud kõrgem kui Eestis.
Järgneb Eesti Energia pressiesindaja Eliis Venniku kommentaar:
Ühenduste paranemine Eesti ja Soome vahel muudab Eesti hinna sarnasemaks Soome ning Põhjamaade hindadega. Hinnad ühtlustuvad rohkem ning see mõjutab nii madala kui ka kõrge börsihinnaga perioode.
Kui täna näiteks Põhjamaades elektri hind järsult tõuseb, siis ühenduste vähesuse tõttu ei mõjuta see tõus siinset elektri hinda nii tugevalt ning meil püsib hind stabiilsem. Samas kui hüdroreservuaaride veetase on kõrge ja elektri hind Põhjamaades madal, ei lange ta Eesti hinnapiirkonnas enamasti sama madalale.
Seda, milline hakkab aga tulevikus elektri börsihind olema, ei tea keegi ette – börsil toimuvad tõusud ja langused ikka omasoodu sõltuvalt nõudlusest ja pakkumisest, mida mõjutab omakorda nii ilm, majanduse hetkeseis, tootmisüksuste remont ja rikked jmt.
Ajalooliselt (alates Eesti hinnapiirkonna tekkest 2010. aastal) on Soome hinnapiirkonna elektri hind olnud aga kõrgem kui Eestis.
Seotud lood
Eesti Energia energiamüügi juht Karla Agan selgitab, kuidas kujuneb üldteenuse hind. Üldteenust kasutab Eestis umbes 35% tarbimiskohtadest.
Elektri turuhind Eesti hinnapiirkonnas on kallim kui Põhjamaades siis, kui pole piisavalt ülekandevõimsusi. Hinnaerinevus tekib, kui seal on parasjagu elekter odavam, kuid Nord Pool Spot (NPS) Eesti hinnapiirkonda ei jõua, selgitab Elektrum Eesti turu juht Raivo Videvik.
Eleringi teatel on järgmisel aastal EstLink 2 kaabli kasutuselevõtu mõju igal ajahetkel keeruline hinnata, kuid analüüs näitab, et kaabel toob aastas 50 miljonit eurot kasu nii tarbijaile kui ka tootjaile.
Peaminister Andrus Ansip selgitas riigikogus, kuidas tema jaanuarikuu elektriarve mullusest 14% väiksem tuli.
Aleksandr Kostin ja Sergei Astafjev, Placet Group OÜ (
laen.ee,
smsraha.ee) asutajad, on võtnud endale sihiks arendada ja edendada Eesti jalgpalli ja futsali ehk saalijalgpalli nii Tallinnas kui ka Ida-Virumaal. Nende juhitav MTÜ PG Sport on tuntud oma pühendumuse ja panuse poolest Eesti spordi edendamises, pakkudes uusi võimalusi noortele talentidele ja aidates kaasa spordi kultuuri arengule.