Kuna kulutused elektrile tulevad sel aastal kindlasti suuremad kui mullu, siis plaanib AS TMB juhi Jaan Lutsu sõnul üle minna gaasiküttele.
Raudbetoonelementide tootmisega tegelev TMB selle aasta esimese elektriarve täpset suurust öelda ei saanud Luts, kuna Eesti Gaas, kellelt börsihinnaga elektrit ostetakse, ei olnud arvet veel saatnud. Küll aga oli olemas võrguteenuste arve, mis oli Lutsu hinnangul võrreldes eelmise aastaga umbes 7% kõrgem. Luts ennustas, et elektrienergia maksumus on kindlasti rohkem tõusnud.
„Rahaline kulu elektrile on ikka oluliselt suurem, kui eelmisel aastal. Tootmisettevõttel sõltub see väga palju tootmismahtudest. Meil ei ole aastaringselt päris ühtlane tootmismaht, sellest sõltub kulu võib-olla rohkem kui hinnast,“ selgitas Luts kulude kasvu tagamaid.
Ettevõtte juhi sõnul on kindlasti plaanis leevendada elektrikulu kasvu kokkuhoiuga. Oma teenuste hindu ei saa firma Lutsu väitel tõsta, sest pakkumisi tehakse konkursi korras. „Me ei ole jaekaup, et tõstame ühtlaselt hinda,“ märkis ta.
Kokkuhoidu loodab Luts saada valgustuse arvelt, sest suur osa kulutustest läheb just selle peale. Samuti plaanitakse kokkuhoidu kütmiselt.
„Eriti tuleks silmas pidada just talvist kulutamist. Talvel on elektri börsihinnad väga palju kõrgemad, kui kevadel-suvel. Püüame ka elektri pealt rohkem üle minna teistele energialiikidele, peamiselt gaasiga kütmisele. Gaas on siiski üle kahe korra odavam,“ sõnas Luts.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Eelmise aasta jaanuariga võrreldes mõjutasid tarbijahinnaindeksit enim eluasemekulutused, mis andsid kogutõusust ligi poole. Sellest omakorda ligi kaks kolmandikku andis kodudesse jõudnud elekter.
Elektriarve 17protsendiline tõus ei olnud üllatus, sest varem lubati ju hinnatõusuks 20-30 protsenti, kommenteeris Valgamaal asuva metallitöötlemisfirma ASi Otolux juhataja Tõnis Balodis vastsaabunud arvet.
Elektrituru avanemise protsessiga ei olnud rahul 57 protsenti äritarbijatest, selgus sõltumatu hinnavõrdlusportaali Energiaturg.ee uuringust. Kolmandik ettevõtjatest leidis, et elektrituru teemadel vajalikku infot oli raske leida.
Ega kellelegi ei meeldi, et tulevad suuremad arved, aga midagi pole teha – elu läheb edasi, ütles Tartu restoranide Hansatall ja Õlle Tare suuromanik Jaak Kurg.
Uuel aastal jõustuv vilepuhuja kaitse seadus hakkab töötajaid, aktsionäre ja kliente ettevõtte väärkäitumisel kaitsma, kuid siiani valitseb segadus teavituste sisuga ning valesti teavitamisel võib rikkuda ärisaladust.