Kinnisvaraprojektide ja –investeeringute mõttes peetakse Euroopa suurlinnadest perspektiivseimateks Münchenit, Berliini ja Londonit, nõrgimateks Lissaboni, Ateenat ja Budapesti.
Euroopa üldise ebakindluse taustal peavad arendajad end muutustega hästi kohanenuks ning valmis hästisuunatud kasumlike tehingute tegemiseks.
PwC ja Urban Land Institute’i avaldatud Euroopa kinnisvaraturu aastaülevaade näitab, et valdkonna professionaalid usuvad Euroopa jätkuvast majandussurutisest hoolimata alanud aastal oma ettevõtte kasumlikkuse suurenemist. Valdav osa kinnisvarainvestoritest arvab, et on suutnud edukalt muuta oma äristrateegiat ning Euroopa tänane asjade seis pakub neile pigem uusi ärivõimalusi.
PwC juhtivaudiitori Lauri Pasti sõnul on nõudlus kvaliteetse kinnisvara järele kasvanud ka Eestis. Pasti sõnul kinnitab seda aastaga üle 10% kasvanud Tallinna kesklinna korterite mediaantehinguhind, mis on isegi oluliselt kasvanud ehituskulude olukorras ärgitanud kinnisvaraarendajaid turule tooma uusi, varasemast kõrgema müügihinnaga arendusi, mille müügiedu on positiivne. "Kvaliteetse kinnisvara nõudlust kinnitavad ka väga madalad vakantsusmäärad kasvava rendihinna tingimustes parimatel kaubandus- ja büroopindadel," märkis Past.
Ta lisas, et kuigi Eesti majandus on väga sõltuv Euroopa makromajanduslikest arengutest ning ettenägematuid negatiivseid üllatusi võib see tuua, siis kindlasti mõjutab Eesti kinnisvaraturgu ka lähiriikide investorite kõrge aktiivsus Eesti "suhteliselt" odava hinnaga kinnisvarasse investeerimisel ning elukondlikus kinnisvaras vahepealsest kriisist tekkinud uute arenduste vähesus. Oluliselt kasvanud kommunaalkulude valguses on üha väärtuslikumad tänapäevased energiasäästlikud ehitised“.
Olukorras, kus pankade laenuraha kinnisvaraprojektidele jääb usutavasti veel aastateks kalliks ja halvasti kättesaadavaks, hinnatakse investeerimis-sihtkohtadena korras majandusega riikide arenevaid suurlinnu: kõrgeima atraktiivsusega on Saksamaa madalaima tööpuudusega ja elanike suurima ostujõuga München, järgneb kiiresti areneva üürikorterite turu ja uute jaekaubandusettevõtetega Berliin ning võrreldes mullusega suurima tõusu ülespoole teinud (2012.a: 10 koht) kõige likviidsema kinnisvaraturuga London.
Eelmise kahe aasta atraktiivseima linna Istanbuli reiting on samuti mõõdukalt positiivne. Enim on võrreldes mullusega tuhmunud Varssavi kinnisvaraturu sära (langus 3ndalt kohalt 10ndaks).
Kõige perspektiivitumaks hindavad eksperdid Lissaboni, Ateena, ning Budapesti kinnisvaraturgu. Negatiivsed hinnangud on saanud ka Madriid, Barcelona ning Amsterdam
Kinnisvaraliikide võrdluses hinnatakse tulususe väljavaadetelt endiselt parimateks kvaliteetseid kaubandus- ja büroopindu. Hoolimata Euroopa tarbijate üldiselt madalast kindlustundest on endiselt kohti (Moskva, Varssav, London, Viin), kus jaekaubandus, s.h luksuskaupade müük jõudsalt kasvab.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Ettevõtte müügihinna kujunemine on keerukas protsess, kus müüja teeb elus sageli ainukordse tehingu ja emotsionaalne faktor võib olla üsna suur. Paraku seda komponenti hinnastamise juures kasutada ei saa, tõdesid PwC Estonia tehingute nõustamise juhtivkonsultandid Allar Karu ja Sass Karemäe.