Ehitusmaterjalide tootjad leiavad järjest rohkem võimalusi ekspordiks, kuigi ajalooliselt on tegemist peamiselt kohalikule turule keskendunud valdkonnaga, leidsid sektori ettevõtjad Swedbanki ja Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidu ühisseminaril.
Swedbanki ehitusmaterjalide tööstuse sektori juht Mats Toots ütles, et kuigi sektori võimekust on mitmeti pidurdatud, on ettevõtjad olnud leidlikud.
Üle on saadud nii sellest, kui riik keelas kasutada erimärgilist kütust, kui ka keskkonnamaksude tõstmisest.
Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidu (EETL) liikmete prognoosi järgi ulatub ehitusmaterjalide müük 2013. aastal 408 miljoni euroni. See jääb ligikaudu 2012. aasta tasemele ning ületab napilt 2005. aastat.
“Küll aga on oluliselt kasvanud ekspordi osakaal – 165 miljoni euroni. See on kõigi aegade suurim maht,” ütles EETLi juhatuse esimees Meelis Einstein.
“Ehitusmaterjalide ekspordi seisukohalt on olulised eelkõige meie lähiturud, mistõttu tasub vaadata ka kasvuootusi meie naaberriikides, eelkõige Põhjamaades,” märkis Einstein.
Kasvu oodatakse EETLi sõnul nii avatäidete kui ka ehitustoodete tooterühmades, konkreetsemalt seina- ja õõnespaneelide, seinamaterjalide, kuid ka sillutuskivide ja kuivsegude müügis.
Olukord naaberturgudel. Vaatamata suuremale turule jäi Läti ehitusmaht rahaliselt Eesti turule 2012. aastal alla, ulatudes ligikaudu 1,52 miljardi euroni. Samas ulatus ka seal aastane kasv 15 protsendini.
Leedu ehitusturu mahuks kujunes 1,82 miljardit eurot, kuid erinevalt 2011. aasta korralikust tõusust kahanes sealne turg möödunud aastal 8,4 protsenti. Hoopis teises suurusjärgus paiknevad aga Põhjamaad. Neist meile olulisimate turgude ehk Soome, Rootsi ja Norra maht oli 2011. aastal vastavalt 29, 45 ja 38 miljardit eurot.
Ehitusinvesteeringute kasvu on sel aastal oodata siiski vaid Norras (6%).
Rootsis ja Soomes jääb ehitusmaht ligikaudu eelmise aasta tasemele. Küll aga nähakse Soomes remonditööde osa olulist kasvu.
Koostöö võib olla edu võti. Suurema ekspordivõimekuse potentsiaal peitub sektorisiseses koostöös erinevate ettevõtjate vahel. “Nii võidavad kõik tootjad, sest ploki või seinapaneeli müümise asemel õnnestub müüa suurem osa majast,” lausus Toots.
“Koos on tihtipeale ka lihtsam eksportida. Nii mõneski projektis, kus üksi jalga ukse vahele ei saa, õnnestub koostöös palju rohkem saavutada. Lisaks saab protsessi käigus jagada erinevate osapoolte parimaid praktikaid ja nii areneb kogu sektor,” selgitas ta.
Toots lausus, et ehitusmaterjalide ekspordis tehakse esimesi samme, kuid pretsedendid on loodud ja see on julgustav. Ta näeb olukorras jätkuvat võimalust eristuda lõunanaabritest. “Koostöö nõuab senise konkureerimise asemel uut lähenemist. Loodetavasti oleme Eesti kirjandusklassikast õppinud ja oskame Andrese ja Pearuna üksteisega võitlemise asemel jõud ühendada ning kokkuvõttes turult suurema saagi lõigata,” lausus Toots.
Tootjad tunnevad ehitajate ebakindlust
Betoontoodete valmistaja Lasbet Tootmise juhatuse esimehe Andrus Koolme sõnul jäid aasta esimeste kuude ekspordimahud loodetust väiksemaks. Ekspordiks läheb tema sõnul umbes 70 protsenti toodangust.“Tulemused ei ole väga head – soomlased puhkasid kõvasti. Veebruaris hakkas juba minema, aga detsember oli väga kehv,” märkis Koolme. “Jaanuaris oli küll tõus, aga mitte piisav.”
Arglik aasta algus. Koolme sõnul olid ettevõttel lepingud olemas, kuid ei tahetud ehitama hakata. “Eks lumi ja ilm mõjutas. Talvine aeg on alati olnud kehvem,” lausus ta. “Aasta algus on arglik, oodatakse midagi.”Lasbet Tootmise 2011. aasta müügitulu oli 9 575 921 eurot, puhaskasumit teenis ettevõte 650 664 eurot.
Eesti turg on nutune. Metallist ehitusmaterjalide tootja Esco ASi juhatuse esimehe Peep Siimoni sõnul on Eesti turul lood ehitusmaterjalide müügiga suhteliselt nutused. “Põhjus on selles, et ehitatakse vähe ja hoitakse investeeringuid kinni,” ütles Siimon.“Kahjuks ei ole meie eriti eksportijad. Oleme keskendunud teatud põhjustel Eesti turule,” kommenteeris Siimon. Tema ütlust mööda kuulub Esco Weckmani gruppi ja ekspordi strateegia on jagatud. “Ainukesed ekspordiriigid on Balti riigid, kus tegelikult praegu nii hirmus hästi ei lähe,” tõdes ta.Esco tegeleb teras- või muust metall-lehest ehitusmaterjalide ning tarvikute tootmise, maaletoomise ja müügiga.Ettevõtte 2011. aasta müügitulu oli 2 043 195 eurot, ärikasum ulatus 6148 euroni.
Seotud lood
Ettevõtte müügihinna kujunemine on keerukas protsess, kus müüja teeb elus sageli ainukordse tehingu ja emotsionaalne faktor võib olla üsna suur. Paraku seda komponenti hinnastamise juures kasutada ei saa, tõdesid PwC Estonia tehingute nõustamise juhtivkonsultandid Allar Karu ja Sass Karemäe.