SEB majandusanalüütik Ruta Arumäe sõnul selgub neljanda kvartali SKP andmetest, miks sisemajanduse nõudlus ootamatult kiirelt kasvas – selle põhjustasid valitsussektori suurenenud kaitseotstarbelised kulutused.
Neljanda kvartali SKP andmetest saime Arumäe sõnul teada , et selles kvartalis oli SKP kiirenemise taga ühekordseid tegureid.
"Sealhulgas saime teada, miks sisemajanduse nõudlus ootamatult kiirelt kasvas - selle põhjustasid valitsussektori suurenenud kaitseotstarbelised kulutused," nentis ta. "Ilmselt on tegemist ühekordse teguriga neljandas kvartalis, mille arvel 2013. aasta esimese kvartali kasv nõrgemaks jääb.
"Kas ülejäänud sektorite kasv selle osa tasakaalustab või jääb esimese kvartali kasv nõrgemaks, ei oska praegu täpselt prognoosida," lisas ta. "Aktsiisimaksu laekumine enne oodatavat tõusu oli ühekordselt SKPd suurendav asjaolu."
Neljanda kvartali majanduskasvu pilt sektoriti on üsna kummaline, st mitte kuigi suures kooskõlas siiani avaldatud näitajatega, tõdes Arumäe.
See teeb nendest järelduste tegemise keeruliseks. "Kasvu vedavad sektorid olid tavapäratud ning ootamatud – veondus ja laondus, info ja side ning haldus- ja abitegevused ning ka kiire kasv majutuses," nentis ta.
Ruta Arumäe kommentaar:
Ebatavaliselt suur kasv ebatavalistes sektorites oli seotud suurte hinnakõikumistega. Veonduse ja laonduse suur lisandväärtuse kasv tulenes asjaolust, et transpordisektoris hinnad pea sama palju langesid. Ehk siis koguste poolest muutused tegelikkuses kuigi suured ei ole. See on juba rohkem kooskõlas varasemate andmetega ekspordi ning reisiteenuste kohta, mis suhteliselt tagasihoidlikult suurenesid. Hinnad kõiguvad transpordisektoris kvartaliti väga palju ning näiteks eelmise aasta teises kvartalis oli veondus kõige suurem langeja lisandväärtuse poolest, samuti hindadest tulenevalt.
Ka majutuse suures kasvus oli veidi süüdi hindade langus, kuid seal polnud see nii märgatav. Majutuse suur lisandväärtuse kasv ning samaaegselt majutatute arvu mitte kuigi märkimisväärne kasv tähendavad ilmselt seda, et majutusettevõtetes on suudetud turistidele rohkem teenuseid maha müüa. Mis on muidugi igati tore.
Ka ekspordi- ja impordihindade arengud olid veidi ebasoodsas suunas Eesti poolt vaadatuna, mis töötleva tööstuse lisandväärtuse langust veidi suurendas.
Haldus- ja abitegevuste suur kasv tähendas mitmesuguste seadmete rentimise kasvu ning ka tööjõu vahendamise suurenemist.
Kokkuvõttes - pilt majanduse väljavaadete osas läks nende uute andmete valguses veidi hägusemaks kui see siiani oli.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Tarkvarafirma Nortal AS juhatuse esimees Priit Alamäe sõnul rasketes oludes jäävad ellu need, kellel on tõestatud ärimudel, kes ajavad oma äri pika vaatega ja kelle suhtes võivad kliendid kindlad olla, et nad ka kolme ja viie aasta pärast alles on. Vihma ajal ei ole raske märjaks saada, aga kõrbes vee leidmine on juba kunst.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.