Ettevõtjatel tasub olla tähelepanelik, sest mõni puuktööotsija ei püüa hõlptulu värbamisprotsessis provotseerides, vaid jääb varitsema sõlmitud töösuhtesse. Tööleping peab kindlasti selgitama töösuhte sisu, töötaja ja tööandja õiguseid ning kohustusi. Muudatuste osas tasub sõlmida kirjalik töölepingu lisa.
Kaval töötaja võib töösuhte mitmeti tõlgendatavuse tõttu esitada nõude töölepingu rikkumise ja saamata tasu osas.
Tean juhust, kus ettevõtja leppis töötajaga tema soovil suuliselt kokku täisajast erineva tööaja. Firma tuli töötajale vastu, võimaldades töötada kokkulepitust vähem ja makstes talle tasu tegelikult töötatud aja järgi. Kõik hea, kuni töösuhe peatus. Siis “avastas” töötaja, et firma pole teda lepingulise tööga kindlustanud, ja asus nõudma eelneval kolmel aastal “saamata jäänud” töötasu.
Valem kirja. Ka töötajate tulemustasude kujunemine on parem matemaatilise valemiga kirja panna. Ühel juhul näiteks maksis ettevõtja osavale töötajale kõrget tulemustasu, kuni töötulemused langesid. Töötaja asus seisukohale, et kuna tema on teinud tulemuse heaks kõik enesest oleneva, siis tuleb maksta jätkuvalt kõrget tulemustasu. Ka töösuhte lõpus võib ettevõtja dokumenteerimata heasoovlikkus töötaja suhtes tuua kaasa hoopis kohtuvaidluse lepingu lõpetamise õiguspärasuse ja kahju hüvitamise nõudega. Mõistan ettevõtjate ajakulu töösuhte fikseerimisel, ent tegematajätmised võivad pärast rahaliselt veelgi kulukamad olla.
Seotud lood
Juuste hõrenemine ja kiilanemine tekitab pidevalt stressi? 14aastase kogemusega juuksespetsialist annab nõu juuste efektiivseks taastamiseks ning ka juuste siirdamise eel- ja järelhoolduseks.