Eesti Betooniühing kuulutas täna aasta betoonehitiseks Tallinna Lennusadama vesilennukite angaari betoonkonstruktsioonide rekonstrueerimise.
Žürii teatel on selles rekonstrueerimistöös innovatsiooni rohkem kui paljudes uutes ehitistes. "Lennusadama angaar näitab hästi betooni pikaealisust ning on betooni kui materjali populariseerijana väga oluline. Ehitajate töö väärib suurt tunnustust," märkisid hindajad.
Žürii esimehe Aadu Kana sõnul nimetavad eksperdid vesilennukite angaari restaureerimisprotsessi ehitusalaseks vägiteoks, kuna neid angaare polnud 95 aasta jooksul praktiliselt üldse remonditud ja nende seisukord oli ülihalb."Üheks selle meie oludes enneolematu rekonstrueerimisprotsessi eestvedajaks oli Tallinna Tehnikaülikooli professor Karl Õiger, kes on 11 aasta jooksul Lennusadama angaaride uurimise ja rekonstrueerimise võimalikuks saamisega tegelenud," toob ta välja.
Vesilennukite angaar on aastatel 1915-1917 projekteerinud ja ehitanud Taani firma Christian & Nielsen tolleaegsesse Miinisadamasse. Õhukene koorik-konstruktsioon on selleaegse raudbetooni teooria ja praktika üks silmapaistvaim saavutus kogu maailmas.
Üheks taastamistööde suurimaks väljakutseks kujunes angaari kuplitesse tekkinud pragude täitmine – konstruktsioonile ohtlike pragude pikkuseks mõõdeti kokku 3,6 kilomeetrit. Kõik praod õmmeldi metallvarrastega kinni ja täideti spetsiaalse seguga. Kuplite alla on lisatud uus raudbetoonkiht, mis on taastanud nende tugevuse.
Konkursi peaauhinna said konstruktorid Karl Õiger ja Heiki Onton, tellija auhinna Eesti Meremuuseum, arhitektuuri auhinna KOKO ArhitektidOÜ: Raivo Kotov, Andrus Kõresaar, konstruktori auhinna (uuedkonstruktsioonid) Neoprojekt OÜ: Priit Luure, Riho Märtson, ehitaja auhinna Nordecon AS, betoon – Sika Baltic SIA Eesti filiaal, Rudus AS.
Eriauhind arhitektuurse kontseptsiooni eest – Tartu Ülikooli Narva kolledži hoone – Arhitektituuribüroo Kavakava OÜ: Siiri Vallner, Indrek Peil, Katrin Koov.
Žürii hinnangul on see betooni parimal moel populariseeriv hoone. "Väga puhtalt lõpuni välja peetud maailmatasemel arhitektuurne kontseptsioon. Kogu hoone on väga betoonilik, ka seestpoolt hästi betooni eksponeeriv. Suurepärane näide hoonest, kus betoon teenib arhitektuuri," tunnustas žürii.Hoone dominandiks on Raekoja platsi poolne valgest betoonist esisein, mis joonistab ruumis detailideni välja hävinud börsihoone mahu ja ajaloolise fassaadi vormi. Fassaadi väliskiht on esimese korruse ulatuses valatud kõrgekvaliteedilisest valgest betoonisegust (valge tsement, valged täitematerjalid). Teise, kolmanda ning Raekoja platsi poole eenduva neljanda korruse (,,noka”) esisein on monteeritud valgest betoonist paneelidest. Eesti Ehitusinseneride Liidu eriauhind – Karl Õiger’ile ja Heiki Ontonile – Tallinna Lennusadama vesilennukite angaari betoonkonstruktsioonide restaureerimise eest.Eesti Ehitusinseneride Liidu diplomid:- Priit Luure ja Riho Märtson – Tallinna Lennusadama vesilennukite angaari rekonstrueerimine, konstruktsiooniosa projekt;- Maari Idnurm ja Siim Randmäe – Tartu Ülikooli Narva kolledži hoone konstruktsioonide projekt;- Kaido Sooru – Muuga sadama idaosa viadukti projekt. Ajakirja „Ehitaja” eriauhind – ASile Nordecon – Tartu Pauluse kiriku krüpti ja kolumbaariumi ehituse eest.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Lennusadam ja KOKO arhitektid peaprojekteerijana valiti mainekal rahvusvahelise kinnisvaraauhindade konkursil MIPIM Awards 2014 parima renoveeritud hoone kategoorias finalistide hulka.
Ettevõtte müügihinna kujunemine on keerukas protsess, kus müüja teeb elus sageli ainukordse tehingu ja emotsionaalne faktor võib olla üsna suur. Paraku seda komponenti hinnastamise juures kasutada ei saa, tõdesid PwC Estonia tehingute nõustamise juhtivkonsultandid Allar Karu ja Sass Karemäe.