KredExi analüüsist selgus, et majapidamiste laenukohustuste maht on langenud ning hoiuste maht tõusnud.
„Vaatamata majapidamiste tugevale majanduslikule seisule ning ülimadalatele intressidele ei ole oodata laenukäibe kasvu, kuna peale majanduskriisi soovitakse vähem laenu võtta. Tulemuseks on pankade tulubaasi vähenemine ning surve marginaalide tõstmiseks, mis muudab laenu teenindamise majapidamistele kallimaks,“ ütles KredExi eluaseme ja energiatõhususe divisjoni juht Mirja Adler.
Ligi pooled eluaseme soetamiseks tehtud tehingutest rahastatakse omavahenditest. Tulenevalt madalatest hoiuste intressidest on kinnisvara paljude jaoks muutunud alternatiivseks investeeringuks raha hoiusel hoidmise asemel. Samas on inimesed kinnisvara puudutavate otsuste tegemisel ettevaatlikumad ning ei võta kergekäeliselt uusi kohustusi.
„Käesoleval aastal on oodata kinnisvaraturu mõõdukat kasvu. Tehingute arv kasvab hinnanguliselt 10% ja hinnad 5%. Suurt hinnatõusu oodata ei ole, kuna sellele seab oma piirid ostujõud,“ sõnas Adler.
Võrreldes 2011. aastaga on oluliselt langenud elamupindade pakkumiste arv, mille põhjuseks on väikeinvestorite aina kasvav huvi kinnisvara soetamise vastu ja ehituse kõrge omahind, mis piirab uute arendusprojektidega alustamist.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Kuigi noored kodulaenuvõtjad kasutavad järjest rohkem riikliku sihtasutuse KredEx käendust, pole turuliider Swedbank aastaid neid käendusi aktsepreerinud.
Ettevõtte müügihinna kujunemine on keerukas protsess, kus müüja teeb elus sageli ainukordse tehingu ja emotsionaalne faktor võib olla üsna suur. Paraku seda komponenti hinnastamise juures kasutada ei saa, tõdesid PwC Estonia tehingute nõustamise juhtivkonsultandid Allar Karu ja Sass Karemäe.