Kuigi Küprosel olid pangad suletud, lahkus raha välismaale, kuna Küprose pangakontorid välismaal jätkasid tööd, nagu ei oleks midagi juhtunud, vahendab Reuters.
Inimesed võtsid sularahaautomaatidest raha ning maksed, mille maksedetailiks oli humanitaarabi, lahkus massiliselt Küprose pankadest.
Euroopa Liidu läbirääkijad said alles siis aru, et midagi on valesti, kui Küprose keskpank nõudis rohkem pangatähti ning Frankfurti raporteeriti sularaha väljavõtmiste vajadusest, ütles üks ELi allikas.
Küprose probleemid algasid Kreekas, olles suuresti avatud selle maa riskidele.
Keegi ei tea, palju raha on lahkunud Küprose pankadest või kuhu see on läinud. Kaks kriisi keskmes panka – Cyprus Popular Bank (tuntud ka Laikina) ja Bank of Cyprus – omavad Londonis üksuseid, mis olid kogu nädala avatud ega piiranud sularaha väljavõtist või pangaülekandeid. Bank of Cyprusele kuulub ka 80% Vene Uniastrum Bankist, millele Venemaal ei kehtestatud mingeid raha väljavõtmise piiranguid. Venelased olid Küprose pankade suurimad hoiustajad.
Kui tavalised küproslased pidid seisma sularahaautomaatide taga sabas, et oma mõnisada eurot korraga välja võtta, kuna krediitkaardioperatsioonid peatati, kasutasid teised hoiustajad kavalamaid meetodeid raha kättesaamiseks.
Küprose keskpank lasi läbi ülekanded, kus oli mainitud makse põhjusena lisatagatis, et vältida maksujõuetust finantsturu tehingutest. Ka olid lubatud humanitaarabi, meditsiini ja lennukikütuse ostmiseks välismaale rahakanded.
Suured hoiustajad nagu venelased ja britid, keda Küprose president püüdis kaitsta, et nad ei kaotaks üle 10% hoiustatud rahast, kaotavad oluliselt rohkem, muidugi juhul, kui nende raha on kkka veel Küprose pankades.
Üle 100 000eurosed hoiused külmutatakse ning neid kasutatakse raskustes Laiki heade osade päästmiseks ja Bank of Cypruse rekapitaliseerimiseks. Mõlemad pangad said kannatada mulluse Kreeka valitsuse võlakirjade restruktureerimise tõttu, mida nõudis troika ja mis viis võlakirjade väärtuse mahakandmiseni.
Saksamaa rahandusminister Wolfgang Schäuble ja IMF nõudsid, et kahe suurema panga kõik hoiustajad ja võlausaldajad kaotaksid 40% hoiustatud rahast. „See on Küprosele valus, kuid nüüd on meil tulemus, mida Saksa valitsus alati pooldas,“ ütles Schäuble.
ELi allikas ütles, et IMF ja Saksamaa tahtsid esialgu minna veel kaugemale ja panna kinni nii Laiki kui ka Bank of Cypruse.
Euroopa poliitikud püüavad jätta vaid Küprosele süüd selle eest, et esialgu nõuti ka väikehoiustajate kahjusid. „Kürpos on kasiinomajandus, mis on pankroti äärel," ütles Prantsusmaa rahandusminister Pierre Moscovici.
Ta ütles, et on alati olnud vastu alla 100 000euroste hoiuste maksustamise ideele, mis käivad ELi garantii alla. Paraku polnud tema ega ükski euroala rahandusminister selle idee vastu 15. märtsi kohtumisel, kui see välja käidi. Alles siis, kui Küprosel puhkesid protestid ja oli selge, et riigi parlament ei kirjuta alla hoiuste osalisele konfiskeerimisele, kutsusid nad üles, et 100 000 eurost väiksemad hoiused jäetaks puutumata.
Küprose rahandusminister Michael Sarris käis läbi rääkimas Moskvas, kust ta abi ei leidnud. Samal ajal lobistasid Euroopa Komisjon ja Euroopa Keskpank Venemaa rahandusministeeriumis ja Venemaa keskpangas, et Venemaa ei annaks Küprosele laenu, kuna see õõnestaks EL-IMFi päästepaketti, teavad läbirääkimistega kursis allikad.
Euroopa Keskpanga ametnikud kontakteerusid Lätiga, kus on samuti palju Vene hoiuseid. „Tegime Läti sõpradele selgeks, et kui na tahavad liituda euroga, siis ei tohi nad olla Küproselt lahkuvale Vene rahale turvasadamaks,“ ütles üks euroala keskpankur.
ZeroHedge kommenteeris Reutersi uudist, et vähemalt Euroopa jaoks on tulemus üsna hirmutav. Küprose finantssüsteemi hävitamise eesmärk oli poliitiline, et lihtsalt karistada ja alandada Vene miljardäridest oligarhe, kes hoidsid kümneid miljardeid eurosid Küprose pankades hoiusegarantiita hoiustel. Nagu aimata, on need samad oligarhid terve nädala kestnud kaose ajal saanud Küprose pangandussüsteemist suure hulga hoiustatud rahast kätte. Miks nad ei oleks pidanud võtma raha välja Bank of Cypruse või Laiki tütarfirmadest ja välismaal asuvatest kontoritest?
Saksamaa rahandusminister Schäuble ütles, et pankade kinnioleku ajal on kapital piiratult pagenud, kuid Euroopa keskpank jälgib seda hoolega. Siiani on keskpank keeldunud rääkima numbritest.
ZeroHedge järeldab, et kui jutuks tuleks numbrid, saaks selgeks, et need, kes tõeliselt kannatavad, ei ole kurjad Vene miljardärid, vaid väikse ja keskmise suurusega Küprose ettevõtted ning suhteliselt varakad Küprose eraisikud.
Seotud lood
Küprose rahandusminister Michael Sarris kutsus üles isegi mitte kaaluma Küprose lahkumist euroalalt, vahendab Bloomberg.
Forbesi peatoimetaja Steve Forbesi sõnul võib abipakett päästa Küprose, kuid saaga ei ole läbi.
Vähemalt 1600 väikest ja suurt Kreeka ettevõtet, kelle peakontor asub Küprosel ja kes tegelevad laevanduse, kaubanduse või turismi vallas, võivad oma uksed sulgeda seoses Küprose laenutehinguga, vahendab Bloomberg Kreeka ärikoja juhti Vassilis Korkidist.
Euroala esimese liikme Küprose kehtestatav kapitali liikumise kontroll võib valmistada katsumusi ka sellistele maadele nagu Malta, Luksemburg ja Eesti, kelle pangad sõltuvad suurel määral välishoiustest, ütlesid Nomura Internationali analüütikud Jacques Cailloux ja Dimitris Drakopoulos, vahendab Bloomberg.
"Investeerimisideede universumi" saates teeme juttu autodest ja autodesse investeerimisest. Kas eksklusiivse auto ostmine on kulu või investeering? Milliseid mudeleid valida, kui soovida, et nende väärtus aja jooksul tõuseks?