Eelmisel aastal tekitasid ettevõtted riigile 222 miljonit eurot käibemaksukahju, vahendas esialgseid andmeid maksu- ja tolliamet.
Eelmisel aastal tekitasid ettevõtted riigile esialgsetel andmetel käibemaksukahju 222 miljonit eurot, teatas maksu- ja tolliamet.
Käibemaksu laekus 2012. aastal ligi 1,5 miljardit eurot, seega moodustas käibemaksukahju eelmisel aastal esialgsete tulemuste põhjal ligi 15% käibemaksu laekumisest.
Viimasel kolmel aastal on käibemaksupettustega tekitatud kahju Eestis olnud pidevalt vahemikus 180-230 miljonit eurot. 2010. aastal tekitasid ettevõtted käibemaksupettustega kahju 180 miljonit, 2011. aastal aga 231 miljonit eurot. Seega kolme aastaga on Eesti riigile tekitatud käibemaksukahju kokku 633 miljonit eurot.
Maksu- ja tolliameti peadirektori asetäitja Egon Veermäe sõnul näitavad need arvud selgelt, et pettuste maht on suur ja jutt ei käi sugugi üksikutest ettevõtetest. „Näiteks on meil teada ligi 10 000 võimalikku kahjutekitajat, kelle puhul on põhjust kahtlustada käibemaksupettusi. Arvestades, et Eestis on üle 70 000 käibemaksukohustuslasest ettevõtte, ei saa me käibemaksupettuste kontekstis rääkida üksikutest ettevõtetest, vaid tervelt 12 protsendist,“ selgitas Veermäe.
„Nende ettevõtete käive oli 2012. aastal kokku 6 miljardit eurot, samas kui Eesti ettevõtete käive kokku oli 51 miljardit eurot. See pettuste maht ja petturite hulk on liiga suur selleks, et olukorda annaks parandada tagantjärele kontrollides, siin tuleb pidevalt otsida lahendusi selleks, et neid tagajärgi ära hoida,“ rõhutas Veermäe.
Üleeilne Äripäev kirjutas, et maksuamet pakub käibemaksupettustega võitlemiseks välja kaks radikaalset ideed, mis pööraks maksukogumise peapeale. Maksuameti ettepanek on, et käibemaks hakkab tulevikus enne ettevõtjani jõudmist liikuma läbi maksuhalduri konto ja amet pääseb ligi ettevõtjate kõigi tehingute infole.
Autor: 1706-aripaev
Seotud lood
Praegune Danske Banki Eesti filiaali ja endine maksu- ja tolliameti juht Aivar Rehe rääkis, et toetab käibemaksu kogumise reformimisel tasakaalu otsimist, ta tõi välja, et pigem tuleks majanduskasvu soodustada, siis oleks ka maksutulu rikkalikum ja rasvasem.
Suurettevõtja ja tööandjate keskliidu volikogu esimees Jüri Käo on maksuameti käibemaksuideede suhtes ülikriitiline.
Hulgikaubandusega tegeleva Paintlines OÜ üks omanikest Andre Kalmus peab maksuameti maksureformi vajalikuks, kuna tema hinnangul tegelevad pooled Eesti ettevõtjad pettustega.
Fazer Food OÜ juhatuse liige Lauri Liipa rääkis, et praegusel kujul on maksuameti pakutud maksupettustega võitlemise ideed liiga toored ning riskantsed.
Aleksandr Kostin ja Sergei Astafjev, Placet Group OÜ (
laen.ee,
smsraha.ee) asutajad, on võtnud endale sihiks arendada ja edendada Eesti jalgpalli ja futsali ehk saalijalgpalli nii Tallinnas kui ka Ida-Virumaal. Nende juhitav MTÜ PG Sport on tuntud oma pühendumuse ja panuse poolest Eesti spordi edendamises, pakkudes uusi võimalusi noortele talentidele ja aidates kaasa spordi kultuuri arengule.