KPMG uuringus osalenud Eesti ettevõtjatest tõi 28 protsenti esile, et varimajandusest moodustavad suurima osa käibemaksupettused, samas kui Lätis ja Leedus sama probleemi ei nähta, selgus uuringust „Majanduse Pulss 2013“.
„Kütuse- ja ehitusturu käibemaksupettused on Eestis pälvinud palju tähelepanu ja see peegeldub ka uuringus. Balti riikide lõikes oli suurim üksikprobleem Leedus, kus 46 protsenti pidas aktsiisikaupade salakaubandust kõige suuremaks varimajanduse põhjuseks. Leedu KPMG sõnul puudutab see eelkõige üle Valgevene piiri liikuvat kaupa,“ kommenteeris KPMG Baltics OÜ maksu- ja õigusteenuste juht Joel Zernask.
Maksudest kõrvalehiilimist peetakse suureks probleemiks Lätis (41 protsenti) ja Leedus (39 protsenti), samas kui Eestis näeb ligikaudu veerand vastanutest võrdse probleemina käibemaksupettust, ümbrikupalku ning salakaubandust. Varasemates küsitlustes on varimajandust peetud Eestis väikeseks mureks ja ülejäänud kahes riigis teemaks, mis vajab rohkem tähelepanu.
Eestis neljandat ning Lätis ja Leedus kolmandat aastat järjest korraldatud uuringu raames küsis KPMG ettevõtjate hinnanguid iga riigi majanduskeskkonnale, eurole, välisinvesteeringutele, maksukeskkonnale aga ka ettevõtete palga- ning personalipoliitikale. Veebipõhisele uuringule vastas kokku 262 juhtivat ettevõtjat kas siis tegevjuhtkonna liikme või omaniku tasemel, neist 131 Eestis.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Kütusemüüjatele kehtestatud tagatisnõuded muutsid küll maksupetturite elu raskemaks, kuid uute ja keerulisemate skeemidega on petturid juba tagasi.
Prantsusmaa president Francois Hollande, kes on nõudnud prantslastelt püksirihma pingutamist, peab nüüd tõrjuma skandaali, sest tema minister, kelle ülesanne on võitlus maksupettustega, on välismaa salapangakonto omanik, vahendab Bloomberg.
Lisaks kütuse-, vanametalli- ja kullaärile, on käibemaksupettused levinud ka ehitusarmatuuri ning muude metallitoodete müümisel.
Energia tootmise terviklahendustest, mis aitavad ettevõtetel energiakulusid kokku hoida, räägitakse aina rohkem. Kui seni soetati päikesepaneelid, et energiat toota ja ülejääk võrku tagasi müüa, siis nüüd kasutatakse targaks elektri tootmiseks ja tarbimise juhtimiseks lisaks akupankasid.