2010. aastal koostasid majandusteadlased Carmen Reinhart ja Kenneth Rogoff enda kuulsa uurimustöö „Majanduskasv koos riigivõlaga“ („Growth in a Time of Debt“), mis leidis, et majanduskasv hakkab kannatama, kui riigi võlasuhe SKT-sse on jõudnud 90 protsendini.
Seda 90 protsendi numbrit on juba mõni aasta kasutatud põhjusena, miks riigid peavad oma defitsiiti vähendama ka nõrga majanduskasvu korral, kirjutas Washington Post.
Kuid eksperdid Thomas Herndon, Michael Ash ja Robert Pollin väidavad, et 90% number tuleks uuesti üle vaadata, kuna Reinharti ja Rogoffi uurimustöö ei sisalda näiteid riikidest (Kanada, Taani, Austraalia, Austria ja Belgia), millel on olnud kõrge võlatase, kuid ka kõrge majanduskasv. Teiseks on Reinhart ja Rogoff teinud mõnel juhul vaieldavaid oletusi riikide majanduste kohta erinevate ajalooepisoodide vältel.
Kuid on ka kolmas probleem ja see puudutab Exceli arvutuskäiku. Nimelt on Reinhart ja Rogoff keskmise majanduskasvu väljaarvutmisest jäänud välja viis riiki, sealhulgas ka Belgia, mille võlatase SKT-sse on 26 aastat olnud üle 90 protsendi ning keskmine kasvumäär on olnud 2,6 protsenti.
Avalikkusele pole Reinhart ja Rogoff oma arvutusmeetmeid tutvustanud. Kuid Herndon, Ash ja Pollin koostasid Excelis samasuguse analüüsi ja said teistsugused tulemused. „Keskmine kasvumäär riikides, mille võlasuhe SKT-sse on üle 90%, on tegelikult 2,2 protsenti, mitte -0,1 protsenti, mida Reinhart ja Rogoff väidavad,“ ütles kolme eksperdi koostatud analüüs.
Vaata pilti Exceli arvutuskäigust
SIIN.
Graafik sellest, mida väidavad Reinhart-Rogoff ning mida Herndon, Ash ja Pollin.
Seotud lood
Euroopa kärpekuuri teoreetikutel, Harvardi ülikooli ökonomistidel Carmen Reinhartil ja Kenneth Rogoffil on tulnud sel nädalal oma numbrid üle arvutada.
Rahvamassid, ekstreemsed ilmastikuolud, elektrikatkestus, probleemid tehnikaga, vara lõhkumine, veekogude lähedus ja keelatud esemed – need on vaid mõned näited, millega tuleb arvestada ühe ürituse turvalisuse tagamisel. Iga turvapartner peab kõikvõimalikud stsenaariumid läbi mõtlema, mis võib juhtuda ning mis võib minna valesti. Vahel võib pisieksimus ühe meeldiva koosviibimise hetkega rikkuda.