Praegune Eesti Loto juht ja kunagine Reformierakonna peasekretär Heiki Kranich ütles intervjuus Eesti Päevalehele, et R-Hooldusesse laekunud sularaha pärines Eesti ettevõtjatelt, kes ka praegu ei soovi enda avalikustamist.
Eesti Päevalehe ajakirjanik Urmas Jaagant küsis Kranichilt, kellelt pärineb kokku 992 000 krooni sularahas, mille R-Hooldus kandis 1999. aastal Reformierakonnale valimiskampaanias kasutamiseks. Kranichi kinnitusel pärines raha Eesti ettevõtjatelt, kes tegid makseid nii ülekannetega kui ka sularahas.
"Miks sularahas, peab küsima ettevõtjate käest," rääkis ta. "Ilmselt kartsid mõned avalikku tähelepanu ja tegid seadusega lubatud sularahamakse. Põhjuseks, miks sooviti erakonda toetada ettevõtte kaudu ja miks teinekord eelistati sularahamakset, võib olla ka see, et sobivat maailmavaadet esindava erakonna rahalist toetamist peeti siis ja kahjuks peetakse ka täna kummaliseks ja peaaegu häbiväärseks ning otsitakse mingeid varjatud tagamõtteid."
Kranichi sõnul ta kõiki neid Eesti ettevõtjaid, kes R-Hooldusele makseid tegid, täna enam ei mäleta. "Aga nende nimesid, keda mäletan, ei saa ma ka täna öelda," lausus Kranich. "Nad ei soovinud siis avalikult erakonnale annetust teha ning ka täna oleks minu poolt nimede väljaütlemine nende inimeste usalduse kuritarvitamine."
Kranich kinnitas, et on viimaste päevade jooksul mitmetega neist rääkinud. "Enamik on ühiskonnas tuntud ja lugupeetud ettevõtjad," märkis ta. "Nende vastused on olnud lihtsad: kuigi nad peavad Äripäeva poolt algatatut laimukampaaniaks ja teavad, et seaduse ees pole nad kuidagi eksinud, ei ole neil mingit huvi oma ettevõtte ja iseenda mainega riskides sedalaadi meediatsirkuses osaleda. Ei saa salata: ma saan neist inimesena täiesti aru."
Seotud lood
Reformierakonna ekspeasekretäri Heiki Kranichi väidet, et Äripäeva ajakirjanike käsutuses olev pangakonto väljavõte võib olla võltsitud, nimetas Äripäeva peatoimetaja Aivar Hundimägi jaburaks, kuid lisas, et hetkel Kranichit kohtusse ei anta.
Andrus Ansipi juhitud Reformierakonda on sel aastal räsinud mitmed suuremad ja väiksemad skandaalid.
On 12. aprill 1999. Istun noore poliitikareporterina oma töölaua taga Äripäeva toimetuses ja uurin värskelt laekunud Reformierakonna riigikogu valimiste aruannet. Lasen silmad kiirelt üle, et millised ettevõtjad siis seekord ja kui palju… Üllatunult märkan summat 2,1 miljonit krooni.
Taas varjatud rahastamise skandaali sattunud Reformierakonnal on tegelikult lihtne võimalus asuda oma usaldusväärsust taastama.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.