Reformierakondlased on erineval ajal andnud R-Hoolduse tegevuse kohta selgitusi, mis nüüd päevavalgele tulnud dokumentide põhjal osutuvad valeks.
Kui 1999. aasta kevadel ajakirjanikud Reformierakonnale suurtoetuse teinud ettevõtte R-Hoolduse avastasid, rääkis toonane parteisekretär Heiki Kranich: "Seostada OÜd R-Hooldus mingite hämarate tehingutega on alusetu." Kranich väitis, et R-Hooldus loodi Reformierakonnale täiendava tulu teenimiseks ja tulu tuli osaühingu ettevõtlustegevusest.
Senise info põhjal saab öelda, et kõige ausam on olnud praegune rahandusminister Jürgen Ligi. 1999. aasta suvel ütles Ligi Äripäevale: “Tegu oli mõne sponsori tungiva palvega neid mitte erakonnaga seostada.” Ta lisas, et kõige ebameeldivam asi poliitikas on raha otsimine, sest ka mujal maailmas ei taha sponsorid ennast eksponeerida.
R-Hoolduse juhatuse liige, hilisem Eesti Panga president Andres Lipstok aga ütles 1999. aasta suvel, et ei oska ettevõtte R-Hoolduse tegevusest midagi rääkida. “Firmaga tegeles Kranich,” lausus Lipstok siis Päevalehele.
Lipstok muutub jutukamaks
R-Hooldus tuleb taas päevakorda tänavu jaanuaris seoses Eesti Panga auditiga, mis tuvastas 1995. aastal Eesti Pangas võltsitud dokumendi. Aastaid VEB-fondis toimunut uurinud ajakirjanik Toomas Kümmel viskab õhku spekulatsiooni, et Vnešekonompanki blokeeritud kontolt välja võetud raha võis jõuda R-Hoolduse arvele. Seetõttu küsib selle aasta alguses Lääne Elu Lipstokilt ka kunagise reformierakondlaste firma R-Hoolduse rahaallikate kohta. “R-Hooldus tegeles partei seisukohtade tutvustamisega ja esinemiste eest laekus raha,” väidab jaanuaris Haapsalu aukodanikuks valitud Lipstok.
Veidi hiljem Äripäevale antud intervjuus räägib ta juba detailsemalt: “Tehti mingisugune tuluüritus, kus Reformierakonna liikmed pidasid spetsiifilisi ettekandeid, tutvustasid teemasid ja kohal kuulajate hulgas olid siis näiteks Eesti ärieliit. Selle eest laekus Reformierakonnale raha.” Siiski ei soovi Lipstok nimetada ühegi ettevõtja nime, kes neil seminaridel osales.
Ka praegune riigikohtu esimees Märt Rask kinnitab käesoleva aasta veebruaris, et Reformierakond korraldas tuluõhtuid. “Mäletan mõnda kohtumist, kus oli ettevõtjatele eraldi seminar korraldatud,” räägib Rask. Kes täpsemalt nende eest maksid, selle peale ütleb Rask: “Kas te saate Jaak Joala käest küsida, kellele ta on laulnud? Ma olen käinud ülikoolides esinemas ja ma ei ole küsinud kunagi, kes selle korraldas. Ma olen käinud rahvakoosolekutel ega ole kunagi küsinud, kes need korraldas. Ükskõik millise vande all ma võin öelda, et ma ei teaR-Hoolduse raha liikumistest midagi. Asi pole minu mälu kehvuses, aga ma tean kindlalt, et aktiivset tegevust R-Hooldusega seoses minul ei olnud.”
Paraku ei kinnita Äripäeva käsutuses olev R-Hoolduse pangakonto väljavõte seda juttu. R-Hoolduse arvele ei ole kordagi seminari osalemistasu laekunud.
Rask ja Lipstok jäävad endale kindlaks
“Jään endiselt selle juurde, et olen esinenud seminaridel ja aruteludel, millest võtsid osa mitmete tollel ajal tegutsenud ettevõtlusliitude esindajad, kes olid ka Reformierakonna toetajad. Millise osa moodustasid need toetused erakonna käibest, ei oska ma öelda,” jääb Rask enda varem öeldule kindlaks, kui saab teada, et Äripäeval on R-Hoolduse pangakonto väljavõte.
Ta lisab, et R- Hoolduse juhatuse liikmeks olekule vaatamata pole tema erakonna rahastamise ja arvete maksmisega kunagi tegelenud.
“Minu käsutuses ei ole mitte ühtegi dokumenti ega kirjalikku allikat, millele tuginedes saaks meelde tuletades Teie väiteid kommenteerida, kinnitada või ümber lükata. Kuna Teil need dokumendid on ilmselt olemas, millest peaks nähtuma vaadeldaval perioodil erakonna rahastamine, siis leiate vastused oma küsimustele sealt,” lausub Rask.
"No ei tea mina R-Hoolduse kassast midagi ja hetkel ei saa ma ka rääkida," ütleb Lipstok nädalapäevad tagasi. Lipstok kinnitab, et ei tea R-Hooldusele tehtud sularaha sissemaksetest midagi. Küsimusele, miks ta on seni väitnud, et R-Hoolduse raha tuli seminaridest, vastab Lipstok: "See, kui ta töötas, oli see selline tegevusvorm, kus neid organiseeriti ja sealt laekus, aga see oli üks variant kindlasti, mida mina mäletan. Kuulge, aga mul on praegu nõupidamine, ma ei saa rääkida!"
Kranich räägib juba annetajatest
Kui 1999. aastal ütleb Kranich, et R-Hoolduse raha tuli ettevõtlustegevusest, räägib ta nüüd juba annetajatest. „Minu andmetel mingit sularaha tassimist kindlasti polnud. Kõik tegevused toimusid erinevate lepingute alusel ja olid lepingutega kaetud,“ väidab Eesti Loto juht Kranich nüüd veendunult. Ta lisab, et kui ettevõtjad isegi tõid sularaha, siis „kindlasti laekus see sularaha R-Hoolduse kassasse kassa orderite alusel, millel oli peal selle kassasse sissemaksja nimi.“
Seotud lood
Reformierakonna ekspeasekretäri Heiki Kranichi väidet, et Äripäeva ajakirjanike käsutuses olev pangakonto väljavõte võib olla võltsitud, nimetas Äripäeva peatoimetaja Aivar Hundimägi jaburaks, kuid lisas, et hetkel Kranichit kohtusse ei anta.
Andrus Ansipi juhitud Reformierakonda on sel aastal räsinud mitmed suuremad ja väiksemad skandaalid.
On 12. aprill 1999. Istun noore poliitikareporterina oma töölaua taga Äripäeva toimetuses ja uurin värskelt laekunud Reformierakonna riigikogu valimiste aruannet. Lasen silmad kiirelt üle, et millised ettevõtjad siis seekord ja kui palju… Üllatunult märkan summat 2,1 miljonit krooni.
Taas varjatud rahastamise skandaali sattunud Reformierakonnal on tegelikult lihtne võimalus asuda oma usaldusväärsust taastama.
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.