Eesti Pank prognoosis eelmise aasta detsembris selle aasta keskmiseks tarbijahinnakasvuks 3,6%, kuid aasta alguse hinnatõus on osutunud prognoositust väiksemaks.
Järgneb Eesti Panga majanduspoliitika allosakonna juhataja Rasmus Kattai kommentaar statistikaameti täna avaldatud tarbijahinnaindeksi aastamuutuse kohta:
Inflatsioon oli aprillis viimase kahe ja poole aasta madalaim. Aprillis mõjutasid inflatsiooni arengut muutlikud energiahinnad. Ligi kolmandiku inflatsioonist põhjustas elektrihind, mis kallines eelmise aasta aprilliga võrreldes 28%.
Samas pidurdas inflatsiooni mootorikütuste odavnemine. Naftahind langes aprillis maailmaturul järsult, märtsiga võrreldes ligikaudu 6%. Seetõttu oli ka mootorikütuste hinnatase Eestis aastatagusega võrreldes 6,6% madalam. Energia odavnemise tõttu aeglustus euroala inflatsioon 1,2%ni.
Toiduainete hinnatõus püsis aprillis 5,2% juures ja moodustas koos tubakatoodete ja alkoholiga üle poole inflatsioonist. Lähikuudel on eelmise aasta kõrge võrdlusbaasi tõttu oodata toiduainete hinnakasvu ajutist aeglustumist. Edaspidi, kui nõudlus maailmaturul tugevneb, võib toiduainete hinnatõus kiireneda ja muutuda laiapõhjaliseks.
Alusinflatsioon, mida ei mõjuta toidu- ja energiahinnad, püsis aprillis madal, ulatudes aastavõrdluses 0,9%ni. Alusinflatsiooni hoidsid madalal eelkõige sideteenuste ja tööstuskaupade, sealhulgas püsikaupade (elektroonika ja sõidukid) odavnemine. Selle põhjuseks oli nõrk üleilmne nõudlus, aga ka euro hiljutine tugevnemine Aasia riikide valuutade suhtes. Tööstuskaupadest olid erandiks riided ja jalatsid, mille hinnakasv oli 5,3%. Viimase aasta jooksul on riiete ja jalatsite kallinemine olnud Eestis kiirem kui Euroopa Liidus.
Eesti Pank prognoosis eelmise aasta detsembris selle aasta keskmiseks ühtlustatud tarbijahindade kasvuks 3,6%, kuid aasta esimeste kuude hinnatõus on osutunud prognoositust väiksemaks. Eesti Pank avaldab uue majandusprognoosi 12. juunil.
Statistikaameti teatel aeglustus inflatsioon aprillis 3,5%lt 3,1%ni, mis on viimase kahe ja poole aasta väikseim hinnakasv. Märtsiga võrreldes odavnes tarbijate ostukorv 0,1%.
Seotud lood
Aprilli hinnakasvu aeglustumisele avaldasid suurimat mõju eluasemekulutuste kasvu taandumine ning transpordiga seotud hindade vähenemine, ütles Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina, kommenteerides tarbijahindade numbreid.
Inflatsiooni aeglustumine oli ootuspärane, kommenteeris SEB majandusanalüütik Ruta Arumäe täna avaldatud tarbijahinna numbreid.
Võrreldes eelmise aasta aprilliga muutus tarbijahinnaindeks 3,1%, enim mõjutas seda elektrihinna tõus.
Turvalisse ja jätkusuutlikku ühiskonda panustav Forus on igapäevaselt abiks paljudele kaubanduskeskustele. Teiste hulgas Viru Keskusele, mis on Eesti külastatuim ostu- ja meelelahutuskeskus. Forus hoolitseb juba enam kui kümme aastat kõikide tehnosüsteemide eest, teeb elektritöid ning hooldust. Lisaks on aidanud LEED-sertifitseerimisel ja üüripindade ümberehitustöödel.