Võrreldes eelmise aasta aprilliga muutus tarbijahinnaindeks 3,1%, enim mõjutas seda elektrihinna tõus.
Eelmise aasta aprilliga võrreldes mõjutasid tarbijahinnaindeksit enim eluasemekulutused, mis andsid kogutõusust üle poole. Sellest omakorda kaks kolmandikku andis aastataguse ajaga võrreldes 28% kallim elekter ja seitsmendiku 4,6% kallim soojusenergia, teatas statistikaamet.
Kaubad olid mullu aprilliga võrreldes 2,1% ja teenused 4,9% kallimad.Kaupade ja teenuste administratiivselt reguleeritavad hinnad on eelmise aasta aprilliga võrreldes tõusnud 1,0% ja mittereguleeritavad hinnad 3,8%.
Toit andis kogutõusust üle 40%, millest veerand jäi aastaga 6,3% kallinenud lihatoodete arvele ning üle 40% lisasid vastavalt 26% ja 23% kallinenud köögi- ja puuvili. Mootorikütus oli 2013. aasta aprillis 6,6% odavam kui aasta varem.
Mullu sama ajaga võrreldes on toidukaupadest enim ehk 61% kallinenud kartul ning 14% odavnenud kohv. Pühadejärgselt olid ka munad 20% odavamad.
Võrreldes tänavu märtsiga oli tarbijahinnaindeksi muutus -0,1%. Aprillis olid tarbijahinnaindeksi suurimateks mõjutajateks lennukipiletite 16%-line ning mootorikütuse 1,4%-line odavnemine.
Samuti oli elekter 1,3% ja soojusenergia 1,1% odavam. Puuvili kallines kuuga 6,1% ja köögivili 3,2%. Toidukaupadest kallines hiina kapsas kuuga kaks korda ning kurk odavnes kolmandiku võrra.
Seotud lood
Statistikaameti teatel langesid aprillis hinnad võrreldes märtsiga 0,1 protsenti ning aastane hinnatõus aeglustus märtsi 3,5 protsendilt aprillis 3,1 protsendini. Hinnatõus oli aprillis viimase kahe ja poole aasta madalaim.
Elektri kolmapäevane börsihind tõuseb NordPoolSpotil 49,23 euroni, mis on ligi 2 protsenti rohkem kui täna ning pooleteist kuu kõrgeim tase.
Eesti Pank prognoosis eelmise aasta detsembris selle aasta keskmiseks tarbijahinnakasvuks 3,6%, kuid aasta alguse hinnatõus on osutunud prognoositust väiksemaks.
Aprilli hinnakasvu aeglustumisele avaldasid suurimat mõju eluasemekulutuste kasvu taandumine ning transpordiga seotud hindade vähenemine, ütles Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina, kommenteerides tarbijahindade numbreid.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.