Inflatsiooni aeglustumine oli ootuspärane, kommenteeris SEB majandusanalüütik Ruta Arumäe täna avaldatud tarbijahinna numbreid.
"Üldises plaanis valitseb hinnastabiilsus, kuuga enamus hindu praktiliselt muutunud ei ole," rääkis Arumäe. "On mõned üksikud valdkonnad, kus on hindu rohkem muudetud, mis on enamasti kuiselt tihti kõikuvad ja mitte püsivamalt kallinenud. Nende osas said muuhulgas mõned märtsis toimunud erakorralised hinnatõusud aprillis taas tagasi pööratud."
Aprillis on Arumäe sõnul hindu teistest enam tõstnud toitlustusasutused - ilmselt on inimesed rohkem väljaspool kodu sööma hakanud.
"Hea uudis tarbijatele on see, et naftahinnad aprillis maailmas märgatavalt odavnesid ning osaliselt kajastub see ka aprillis Eesti kütusehindades ja väiksemates transpordikuludes," ütles Arumäe ja lisas, et hea uudis on ka see, et eluasemekulutused pole enam edasi suurenenud pärast aasta alguse hüpet.
"Aasta alguse elektrihinna tõus on siiski peamine asjaolu, mis aastainflatsiooni numbrit üleval hoiab. Teine peamine kallineja on toit," rääkis Arumäe. "Mõlemad on paraku vältimatud esmatarbekulutused ja mõjutavad kõiki tarbijaid, eriti väiksema sissetulekuga inimesi."
SEB ootab edasiseks inflatsiooni suhtelist stabiilsust. "Aasta keskmiseks inflatsiooniks ootame 3,3%, kuiselt kõiguvad need väärtused siia- ja sinnapoole seda keskmist," prognoosis Arumäe.
Seotud lood
Statistikaameti teatel langesid aprillis hinnad võrreldes märtsiga 0,1 protsenti ning aastane hinnatõus aeglustus märtsi 3,5 protsendilt aprillis 3,1 protsendini. Hinnatõus oli aprillis viimase kahe ja poole aasta madalaim.
Eesti Pank prognoosis eelmise aasta detsembris selle aasta keskmiseks tarbijahinnakasvuks 3,6%, kuid aasta alguse hinnatõus on osutunud prognoositust väiksemaks.
Aprilli hinnakasvu aeglustumisele avaldasid suurimat mõju eluasemekulutuste kasvu taandumine ning transpordiga seotud hindade vähenemine, ütles Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina, kommenteerides tarbijahindade numbreid.
Võrreldes eelmise aasta aprilliga muutus tarbijahinnaindeks 3,1%, enim mõjutas seda elektrihinna tõus.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.