Rootsi riiklik energiafirma Vattenfall on vaikselt alustanud ettevalmistusi uute reaktorite ehitamiseks, ehkki äsja anti teada, et seitsmest reaktorist viie käitusaega on kavas pikendada.
Tuleb välja, et see ei tähendagi, et poliitiliselt Rootsis ülimalt laetud teema on selleks korraks päevakorrast maas, kirjutab täna Rootsi majandusleht Dagens Industri.
Vattenfall on alustanud ettevalmistusi seitsmekümnendate aastate keskel ehitatud Ringhalsi tuumajaama kahe vanima reaktori väljavahetamiseks. Nende käitusaeg lõpeb 2025. aastal. Riigile kuuluv elektritootja on värskelt võtnud ühendust maaomanikega Ringhalsi tuumajaama ümber ja teatanud soovist maad juurde osta. Napilt aasta tagasi esitas Vattenfall taotluse Rootsis kahe uue reaktori ehitamiseks.
Vattenfalli tuumaenergeetika arendusjuht Mats Ladeborn selgitab, et kõik on alles analüüsimise faasis ning maad on jaamal igal juhul juurde vaja - nii võimalikuks uute reaktorite ehitamiseks kui ka vanade reaktorite käitusest maha võtmiseks.
Samas kuulatakse juba maad ka võimalike tehnoloogia tarnijate hulgas, kirjutab DI.
Vattenfall on avaldanud kuulutuse, milles kutsub tehnoloogia tarnijaid oma huvist teada andma. Mats Ladeborni sõnul käib praegu vaid olemasolevate võimaluste kaardistamine.
Kokku annab Ringhalsi tuumajaam ca 18% Rootsis toodetavast tuumaenergiast.
Võimaliku uue reaktori ehitamise otsus on aga alles kaugel. "Need protsessid võtavad aega," ütles Ladeborn. Konkreetsemat otsust on vaja umbes kaheksa aasta pärast.
Samas on Rootsis vähe teemasid, mis oleks poliitiliselt sedavõrd laetud kui tuumaenergeetika, kirjutab Dagnes Industri.
Rootsi praeguses valitsuskoalitsioonis tegi suurima kannapöörde Keskerakond, kui nõustus allkirjastama ühist seisukohta, mis lubab Rootsis olemasolevad tuumareaktorid uute vastu välja vahetada.
Opositsioon Rootsis tuumaenergeetikat ei toeta. Nii püsib küsimus, mis saab tuumaenergeetikast peale võimalikku võimuvahetust.
Seotud lood
Kui USAs on väljakolimise trend pöördumas ning firmad on hakanud üha enam tootmist koju tagasi tooma, siis Rootsis liigub kõik veel vastassuunas, kirjutas Rootsi majandusleht Dagens Industri.
Rootsi riiklik energiafirma Vattenfall kaalub viie Rootsis töötava tuumareaktori käitusaja pikendamist kümne aasta võrra.
Tänapäeval ei räägita videokaameratest enam ainult objektide turvalisuse tagamise kontekstis. Tehnoloogia kiire areng on muutnud videovalve lahendused mitmekülgseteks tööriistadeks, mis pakuvad palju enamat kui pelgalt valvet.