Viskame pilgu peale tuntumate investeerimisgurude fondidele ja vaatame, mida nad on viimase kvartali jooksul ostnud-müünud.
Kolmapäeval avaldas USA väärtpaberijärelevalve SEC enam kui saja miljoni dollarise varade mahuga fondide raportid. Sealt selgus, et miljardär George Soros ostis viimases kvartalis viis miljonit toidulisandeid tootva firma Herbalife aktsiat, mis moodustab 2,5% tema portfelli varade mahust.
Lisaks on ta muutunud taas Apple'i suhtes positiivsemaks. Kui esimeses kvartalis oli filantroobist ettevõtja veel tehnoloogiafirma aktsiat müümas, siis teises kvartalis ta enam kui kahekordistas oma positsiooni. Siiski on 33 miljoni dollarine investeering tema jaoks kommiraha.
Märksa julgemalt investeeris paari päeva eest aga õunafirmasse aktivistist investor Carl Icahn, kes säutsus oma Twitteri kontol, et on omandanud olulise osalise maailma kõige väärtuslikumas ettevõttes. "Omame praegu suurt positsiooni Apple'is. Meie hinnangul on firma ekstreemselt alahinnatud," kirjutas miljardär, kes ostis aktsiaid arvatavasti enam kui miljardi dollari eest.
Suurte tehingute poolest kuulus Carl Ichan teises kvartalis aga ei möllanud. Märkimist väärib vaid umbes poolesaja miljoni dollarine lisainvesteering naftafirmasse Transocean, millest ta omab nüüdsest ligi 6%. Rahasse ümberpanduna on see umbes miljardit dollarit.
Aga jätkame Sorosega. 83aastane Ungari juurtega investeerimishai jätkas Google'i aktsiate kokkuostmist, mida oli tal juuni lõpu seisuga juba 397 000, koguväärtuses 345 miljoni dollarit. Samuti jätkas ta investeerimist raskustes vireleva jaekaubandusketi JC Penney aktsiaisse.
Huvitavaks teeb asja fakt, et Soros käitub risti vastupidiselt miljardär ja riskikapitalist Bill Ackmaniga, kes on Herblife'i aktsiat lühikeseks müünud ning kes lahkus mõned päevad pärast avalikku tüli teiste nõukoguliikmetega JC Penney nõukogust.
Ackmani riskifond Persing Square on olnud jaemüügifirma suuraktsionär 2011. aasta veebruarist, kuid ebaõnnestunud restruktureerimise tõttu on saanud fond investeeringust praeguseks 700 miljonit dollarit kahjumit.
Soros müüs kvartaliga maha ligi kolmveerand Citigroupi aktsiaist, kuid ka siin on suurinvestorid eri meelt, sest näiteks riskikapitalist David Tepper on viimases kvartalis pangandushiiu aktsiaid hoopis ostnud.
Soros lõpetas teises kvartalis ka kullale panustamise, müües umbes 180 miljoni dollari eest maha ka börsil kaubelda kullafondi SPDR Gold Trust ja kullakaevandusfirmadesse investeeriva Market Vectors Gold Miners ETF osakud.
Kullaga tegid kvartali jooksul tehinguid ka teised investeerimisgurud.Alles kuu aja eest meedias säravat metalli propageerinud riskifondi juht John Paulson on viimases kvartalis oma fondist koguni üle poole oma kullafondi SPDR Gold Trust osakuist maha müünud.
Tegemist on suurima kullafondi osakuomanikuga ning rahaks tehti orienteeruvalt üle pooleteise miljardi dollari. Alates 2011. aastast esimest korda kulda müünud Paulson põhjendas müüki seoses riskide maandamisega. Lisaks müüs Paulson maha kullakaevandusfirma Barrick Gold aktsiad.
Täielikult pole kullale Paulson aga selga pööranud. Nimelt suurendas ta kvartaliga rohkem kui 70% oma osalust firma Freeport-McMoRan Copper & Coldis ja jättes investeeringud kaevandusfirmadesse IAMGOLD, Allied Nevada Gold ja Agnico Eagle Mines muutmata. Lisaks suurendas Paulson osalust naftafirmas Hess ja biofarmaatsiafirmas Shire.
Kulda pole investeerimiskaardilt maha pühkinud ka mõned teised investorid. Väärtusinvestoriks peetav Seth Klarmani oma Baupost fondi ostnud näiteks Kanada kullakaevandaja Yamana Gold ja Kinross Gold aktsiat ning hoidis kvartali jooksul alles oma umbes 60 miljoni Kanada dollari suurust investeeringust aktsias NovaGold Resources. Märkimisväärseimaks investeeringuks oli tal aga Micron Technologies, kuhu ta investeeris 400 miljonit dollarit.
Warren Buffeti Berkshire Hathaway kvartaliraportist oli näha, et fond on ostnud esmakordselt enam kui poole miljardi dollari eest naftafirma Suncor aktsiaid ja 23 miljoni dollari eest satelliit-TV valdusfirma Dish väärtpabereid. Lisaks on nad poole miljardi dollari eest soetanud juurde General Motorsi aktsiaid (25 miljonilt 40 miljoni aktsiani). Buffett on ostnud ka mitme USA pangandushiiu aktsiaid, neist enim ehk umbes 600 miljoni dollari eest U.S. Bancorpi väärtpabereid.
Autor: Raivo Sormunen, Indrek Kald
Seotud lood
Toidulisandite müüja Herbalife teatas kolmanda kvartali kasumist, mis ületas analüütikute ootusi. Järelturul rallis Herbalife'i aktsia viis protsenti.
Riskifondijuht William Ackman, kes eelmisel aastal panustas suurelt Herbalife'i aktsia langusele, on enda lühikest positsiooni vähendanud.
Ettevõtte müügihinna kujunemine on keerukas protsess, kus müüja teeb elus sageli ainukordse tehingu ja emotsionaalne faktor võib olla üsna suur. Paraku seda komponenti hinnastamise juures kasutada ei saa, tõdesid PwC Estonia tehingute nõustamise juhtivkonsultandid Allar Karu ja Sass Karemäe.