Kuue aasta eest logistikaettevõtte AS Via 3L etteotsa asunud Elmer Maas on demokraatliku juhtimisstiiliga liider, kes hindab püsivat arengut ja kolleege, kes julgevad vastutust võtta.
Mainori Majanduskoolis ärijuhtimist õppinud Maas kutsuti Laima müügidirektoriks 2001. aastal, mil ta oli 27aastane. Järgnevad kuus aastat elas mees Lätis. 2005. aastal asus ta tööle Gutta tegevjuhina, alates 2007. aastast juhib Via 3L kontserni.
“Oma karjääri alustasin laadijana Tallinna kaubasadamas, kuhu pärast sõjaväeteenistust tööle asusin. Ärijuhtimist õppisingi töö kõrvalt,” meenutab Lääne-Virumaalt Uhtnast pärit Maas, kes nimetab end ise tavaliseks maapoisiks.
Marketingist logistikasse. Maas alustas logistikaettevõttes ajal, mil buum veel raugemismärke ei näidanud ning seega kujunes kriis talle kui juhile oluliseks õppetunniks. “2007. aastal oli eufooria veel suur, tajusime reaalset langust alles 2009. aastal. Ettevõtte mahtusid räsis 2008–2009 kriis 10 protsenti, mis oli tegelikult hea tulemus. Esmatarbe- ja toidukaupade sektor sai kõige vähem pihta, sest süüa on ikka vaja. Mulle oli aga kriis suur šokk, sest mul puudus kogemus sellise läbimiseks,” tunnistab Maas.
“Hirm oli tollal suur. Inimesed kärpisid oma tarbimisharjumusi, ettevõttes kärpisime samuti kõiki kulutusi, sealhulgas ka palku,” lisab ta. Palgad Via 3Lis on nüüdseks tõstetud kriisieelsest tasemest veel kõrgemale ja Maas usub, et ettevõtte palgatase on sektori üks kõrgemaid. “Meie poliitika on, et palkame kõige paremaid spetsialiste. Seega pole inimese palk see koht, kust viimast välja pigistada. Ometi puutume ka meie igapäevaselt kokku sellega, et inimesed otsustavad Eestist lahkuda,” räägib Maas, kelle juhitavas kontsernis töötab ligi 250 inimest.
Aeglasem tempo nõudis harjumist. Maas, kes tuli logistikaettevõtte juhiks turunduse ja müügisektorist, tunnistas, et logistikasektori toimimispõhimõtted nõudsid ümber orienteerumist. “Mulle oli uudne, et logistikas kulutab iga järsk liigutus, näiteks kolimine või uuele turule sisenemine, tohutult raha. Logistikas peab areng olema hästi stabiilne, asjad lihtsalt käivad aeglaselt ja kui me midagi teeme, vaatame 5–10 aasta perspektiive ette ega rahmelda,” räägib ta. “Vanasõna “Tasa sõuad, kaugele jõuad” ei olnud kümme aastat tagasi kindlasti minu lipukiri. Müügi- ja turundusvaldkonnas see lihtsalt ei tööta, seal toimub kõik kohe, otsuseid tehakse tund-tunnilt. Mulle meelib see logistikasektori pealesunnitud stabiilne lähenemine protsessidele järjest enam. See, et ettevõte kasvab tänavu kolmandiku võrra, on kaks aastat tagasi tehtud otsuse – siseneda rahvusvahelisele turule – tulemus,” lisab ta.
Oma suurima õppetunni juhina sai Maas 2008. aastal, mil otsustati Läti turule siseneda. “Läksime koos Selveriga ja koos sealt ka aasta hiljem tagasi tulime. Õnneks suutsime kiiresti sellest valest sammust aru saada,” sõnab Maas. Tänavu laienes Via 3L taas Läti turule. “Meil on mitmeid kliente, kes eeldavad meie kohalolekut nii Lätis, Leedus kui Soomes: näiteks Prisma Peremarket, Jungent, Fazer,” märgib ta.
Avatud kabinetiuksega juht. Juhi olulisimaks saavutuseks peab Maas hästi toimiva meeskonna olemasolu. “Via 3L juhtkonna keskmine staaž on üle 10 aasta, samas kui ettevõte on tegutsenud 12 aastat. Pakume inimestele stabiilset töökeskkonda ja võtmetöötajate tiimi säilimine tähtis ettevõttele. Nende inimeste kogemused on suur väärtus. Inimesi tuleb usaldada, nad peavad olema motiveeritud ning tajuma oma vastutust ja rolli,” räägib ta.
Maas ei ole juht, kes kõva rusikaga lauale lööks, häält tõstaks ja ülearu kontrolliks. Otsustusprotsess on firmas grupipõhine. “Kord nädalas istume 6–7 inimesega koos ja kui on vaja midagi otsustada, teeme seda konsensuslikult. Oluline, et iga suuna eksperdid saaksid oma arvamuse välja öelda. Ei ole ju ettevõttes üht tarka, kes kõigest kõike teaks,” märgib ta. Küll on aga tähtis, et eesmärkide puhul valitseks selgus ja need oleksid kõikidele töötajatele teada. Maas näitab raamistatud A4 paberilehte, kus kirjas jooksva aasta käibe-kasumi eesmärgid ja olulisimad projektid koos vastutajatega. Via 3L eesmärgid 2013. aastaks on: müügitulu 9,6 miljonit eurot, EBIT 708 300 eurot.
Ettevõtte väärtused on sõnastatud eelmise juhi Ago Raudsepa ajal. Nendeks on julgus, püüd täiuslikkusele, asjalikkus, ausus, tagasihoidlikkus, kliendisõbralikkus ja läbipaistvus. Maas toob esile julguse. “Soovime, et meie töötajad julgeksid oma arvamust välja öelda ja et nad julgeksid võtta otsustamise vastutust igal tasandil. Igal töötajal peaks olema oma kuningriik ja vastutusala, kus ta julgeb teha otsuseid. Ja kui see otsustamine läheb väljapoole kokkulepitud raame, tuleb julgeda küsida. Minu kabinetiuks on alati avatud...,” sõnab Maas.
Eelistab püsivat arengut kiirele edule. Maasile on aasta 2013 olnud edukas. “Perre sündis kolmas laps ja jõudsin abieluranda. Olen edukas isa ja inimesena on see mulle kõige tähtsam roll,” muheleb ta.
Ettevõtte edust rääkides jääb Maas mõttesse. “Ma olen hakanud saama aru sellest, miks ettevõtted ei tee kohe kõiki neid asju, mis aitaksid neil areneda. Olen hakanud järjest enam hindama püsivat arengut ja eelistama mõneprotsendilist kasvu kahekümne aasta vältel hüppelisele kasvule ja kiirele edule. Efektiivsus logistikas kasvab päev-päevalt, kui osakonnajuhataja jälgib protsessi ja teeb väikesi muudatusi,” arutleb Maas.
Ettevõte on edukas siis, kui kasv on pidev. “Kui sealjuures suudetakse omanikule kasumit teenida, on kõik hästi. Aga selleks, et kasvada, peab olema kompetentne meeskond, kes ennast hästi tunneb,” lisab ta.
Maas: elu ei koosne ainult suurtest poekettidest
Intervjuu Via 3L juhi Elmer Maasiga.
Via 3L laienes tänavu Lätti, Lagedil kasvatate laopinda. Kas pürgite turuliidriks? Oleneb, millist turgu vaadata. Eesti jaotuslogistika turgu vaadates oleme Smarteni järel käibelt teisel positsioonil. Toidu- ja esmatarbekaupade osas ongi Eestis vaid kaks suurt tegijat, Logistika Plussi fookus on suunatud elektroonikatööstuse teenindamisele.Eesti turul mõjutavad meie tegevusi jaekettide otsused. Maxima otsustas mullu oma kesklao projekti arendama hakata ning see vähendas nii Smarteni kui ka meie mahtusid. Samas tuleb ka selles olukorras, kus Rimil, Maximal, ETKl on oma kesklaod, ülejäänud turgu teenindada. Restoranid on ka Võrus ja Tartus, elu ei koosne ainult suurtest poekettidest.
Kas oletegi oma eesmärgiks võtnud väikeste ja keskmiste ettevõtete teenindamise? See on loogiline suund. Näiteks on mõne suurema tootja nagu A. Le Coq strateegia osaks ise oma kauba poodi toimetamine. Samal ajal kasutab meie teenust õlletootja Viru Õlu. See on mõne aasta küsimus, et väiksemad ettevõtted järjest rohkem koonduvadki suurtesse jaotuskeskustesse, kus kulutused logistikale on märksa väiksemad. Peab toimuma nihe, et ettevõte oleks valmis loobuma oma kolmest autost, viiest laomehest ja rendipinnast ning keskenduma müügile ja turundusele. Teisest küljest töötavad kettide tsentraalsed ostukeskused meie kahjuks.Eelnev puudutas toidu- ja esmatarbekauba logistikat. Meie suund praegu on võetud toidu- ja esmatarbesektorist väljapoole. Näiteks on Koduekstra kogu logistika meie hallata andnud: alates kaupade toomisest piiri tagant, vajadusel ümber pakkimisest ja tellimustele vastavast laiali vedamisest.
Millised on Via 3L perspektiivid järgneva kümne aasta lõikes? Via 3L on kümne aasta pärast olemas ja tõenäoliselt ka samas sektoris. Kui praegu tuleb pool meie müügitulust rahvusvahelisest transpordist, millega alustasime alles kaks aastat tagasi, siis viie aasta pärast on see osakaal enam kui 2/3. Sellele vastavalt peame ka ennast kohandama.Konteinerveod on küll kõige kiiremini kasvav osa, ent siiski marginaalne. Euroopa-sisene konteinervedude liiklus on samas hästi kiiresti arenev. Kaubavedu sadamatest konkureerib tublisti nii kiiruselt kui hinnalt maanteetranspordiga.
Kes on kes
Elmer Maas
Sündinud: 16.11.1972Abielus, kolm last
Haridus:1991 Otepää Suusakool2001 Mainori Majanduskool
Töökäik:2001 ASi Paulig Baltic müügi arendusjuht Baltikumis, Ukrainas ja Venemaal2001–2005 Laima müügidirektor Lätis ja juhatuse liige2005– 2007 Gutta tegevjuht Lätis2007– ASi Via 3L juhatuse liige
Hobid: jooksmine, tennis, lumelauasõit, suusatamine
Kommentaar
Maas paneb inimesed ennast kuulama
Joel Rothberg, Via 3L Spedition OÜ tegevjuhtOlen Via 3Lis töötanud 2,5 aastat ja sama kaua tunnen ka Maasi. Ta on üks uskumatu inimene ja ausalt öeldes on mul kahju, et ma teda varem ei tundnud. Vaatamata oma noorusele on tal suured tööalased kogemused ja teisalt on ta väga hea kamraad.Tal on mõnus huumorimeel. Juhina on Maasil hea omadus ilma kõva häält tegemata panna teisi ennast kuulma. Mulle tundub, et Aadu Luukas oli samasugune mees: ta ei teinud kõva häält, aga kõik kuulasid teda. Maas suudab hoida konteksti paigas ja inimesi kuulamas.Üht suurepärast oskust tahaksin temalt õppida: jääda olukorda kontrollivaks ja rahulikuks ka kriitilistel hetkedel.Maas on olnud kõva spordimees ja ma usun, et see spordimehe sitkus ongi teda elus edasi viinud.
Seotud lood
Kui majandusnäitajad langevad, tõuseb vajadus turvateenuste järele, sest kuritegevus hoogustub. G4Si juhatuse esimees Priit Sarapuu ütles, et enim toimub kuritegusid just mehitamata valvega väliobjektidel, kus pimeda aja saabudes on kurjategijatel mugav tegutseda.
Enimloetud
5
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Hetkel kuum
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Tagasi Äripäeva esilehele