Väike- ja keskmiste ettevõtjate assotsiatsiooni kommunikatsiooni- ja õigusdirektori Kristi Hundi sõnul on maksuameti plaanitav arvete registreerimine – et nendest moodustuks andmebaas – oht ettevõtja ärisaladuste kaitsele.
Rahandusminister Jürgen Ligi tutvustas eile kolme sammu, millega riik käibemaksupettusi vähendama hakkab. EVEA-le teeb muret uus süsteem, millega hakkab maksu- ja tolliamet saama elektroonsel kujul Eesti-siseste tuhande euro piiri ületavate tehingute kohta infot tehingupartneritelt automaatselt käibedeklaratsiooni (elektroonse) lisana.
"EVEA on seisukohal, et igasugune arvete registreerimine, et nendest moodustuks andmebaas, on oht ettevõtja ärisaladusekaitsele," märkis Hunt. Ta selgitas, et täna puudub seadusandluses üheselt mõistetav ja kergesti kohaldatav regulatsioon, mis ettevõtjat selle osas kaitseks. "Olemasolevad paragrahvid on raskesti kohaldatavad ning kohtuprotsessid on keerulised ning aega nõudvad," märkis ta.
Hundi sõnul on Eesti tegutsevad ettevõtjad suures osas teenuse pakkujad või vahendajad ning seetõttu on ärisaladuseks kindlasti toodete ostuhind ning kellelt neid soetatakse. "Kui eelpool nimetatud informatsioon satub valedesse kätesse ning seda teavet kasutatakse ära enda huvides, on reaalne oht ettevõtte ärisaladuse rikkumise osas täiesti olemas," märkis ta.
Kui karistusseadustikku lisatakse paragrahv, mis reguleerib "ettevõtjale kahju tekitamist", võiks EVEA kinnitusel andmebaasi moodustamisest rääkida, vastasel korral pole ettevõtjate õigused kaitstud. "Arvete registreerimine on ka halduskoormuse suurendamine ja suurendab lõhet ettevõtja kohustuste ja õiguste osas," sõnas Hunt.
EVEA on seisukohal, et kontrolli teravik tuleb operatiivselt suunata sinna, kus sektoris pettused toimuvad, mitte suurendada kontrolli kõikide ettevõtjate üle.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Maksupettuste komisjoni otsus toetada ettepanekut pikendada käibemaksu tagastusnõude kontrolli perioodi seniselt 30 päevalt 60 päevale on saanud ettevõtjatelt rohkelt vastukaja. Paraku põhjustanud ka alusetuid hirme, selgitab maksu- ja tolliameti kontrolliosakonna juhataja Kaido Lemendik.
Ettevõtjad ja kutseühendused leiavad, et rahandusministeerium on võtnud suuna Eesti ettevõtluskeskkonna märkimisväärseks halvendamiseks.
Rahandusminister Jürgen Ligi tutvustas kolme sammu, millega riik käibemaksupettusi vähendama hakkab.
Endise rahandusministri ja maksuameti eksjuhi Arvar Sõerdi sõnul ei tohiks riigi sammud maksupettuste vähendamiseks häirida seaduskuulekate ning eksportivate ettevõtete tegevust ja rahavoogusid.
Ettevõtet ostes ja müües sõlmitakse siduv hinnakokkulepe alles üsna lõpus, kui on hinnatud firma väärtus ja tehtud hoolsusaudit ehk due diligence raport. Teinekord võib sellest selguda, et miljoniga kasumis ettevõte on hoopiski miljoniga kahjumis, räägiti saates.