Rahandusminister Jürgen Ligi tutvustas kolme sammu, millega riik käibemaksupettusi vähendama hakkab.
"Maksupettused on teema, millele oleme järjest rohkem energiat kulutanud. Eile toimus maksupettuste tõkestamise komisjoni istung, kus saime ekspertide ja huvirühmade heakskiidu mitmele oma ettepanekule," selgitas Ligi valitsuse pressikonverentsil. "Oleme ka töötajate registreerimise teemaga tegelenud. Need teemad on seotud, sest ümbrikupalgad tulevad ka varjatud käivetest."
1. Uue süsteemiga hakkab maksu- ja tolliamet saama elektroonsel kujul Eesti-siseste 1000 euro piiri ületavate tehingute kohta infot tehingupartneritelt automaatselt käibedeklaratsiooni (elektroonse) lisana. Tehingupartnerite andmete automaatne võrdlus võimaldab teha senisest kiiremat riskianalüüsi ning suunata revidentide töö andmete kogumiselt reaalsele kontrollitegevusele. See loob süsteemse aluse võitlemiseks käibemaksupettustega, kus riik sai mullu kahju 222 miljonit eurot.
2. Pikeneb käibemaksu tagastusnõude kontrolli aega. Praegu saab nõude õigsust kontrollida 30 päeva, pärast seda peab riik hakkama maksma intressi. Maksu- ja tolliameti peadirektori Marek Helmi ettepanekul võiks intressivaba kontrolliperiood olla 60 päeva.
3. Laiendada pöördmaksustamist kõikidele väärismetallidele. Näiteks erineva kullaprooviga sulameid koheldi maksustamise koha pealt erinevalt ja see oli omaette pettuse allikas, selgitas minister pressikonverentsil. Praegu kehtib pöördmaksustamine kullale, milles puhta kulla sisaldus on vähemalt 325 tuhandikku kaaluosa. Maksude tasumise vältimiseks müüvad petturid sulatatud kulda, sellega jäi riigil viimase aasta jooksul saamata umbes kaheksa miljonit eurot.
Komisjon sai ka infot järgmise aasta 1. juulil jõustuva majandustegevuse seadustiku muudatuste kohta, mis võimaldab MTA kohaldada ettevõtja suhtes majandustegevuse keeldu tähtajaga kuni üks aasta juhul, kui ettevõtja on rikkunud olulisi majandustegevuse nõudeid. Selle korral kaotab isik õiguse tegutseda keelamise otsuses märgitud tegevusalal ettevõtjana ning olla sama ala juriidilise isiku juhtorgani liige või muul viisil osaleda sellise juriidilise isiku juhtimises.
Maksupettuste tõkestamise valitsuskomisjoni kuuluvad mitme ministeeriumi, samuti maksu- ja tolliameti ning tööandjate keskliidu volikogu, kaitsepolitsei, politsei- ja piirivalveameti ning kaubandus- ja tööstuskoja esindajad. Selle ülesanne on töötada välja abinõusid maksupettuste tõkestamiseks.
Seotud lood
Maksupettuste komisjoni otsus toetada ettepanekut pikendada käibemaksu tagastusnõude kontrolli perioodi seniselt 30 päevalt 60 päevale on saanud ettevõtjatelt rohkelt vastukaja. Paraku põhjustanud ka alusetuid hirme, selgitab maksu- ja tolliameti kontrolliosakonna juhataja Kaido Lemendik.
Vähe on firmasid, kelle müük suureneb aastas ühe seadusemuudatuse tõttu poole või enamagi võrra, nagu see juhtus mullu kahe Eesti suurima kütusemüüja Neste Eesti ja Statoil Fuel & Retail Eestiga. Avalik käibemaksuauk, millest Äripäev 2010. aasta mitu lugu tegi ja mis seejärel seadusega kinni löödi, tõi kütuseturule sadu miljoneid eurosid legaalset lisakäivet, mis tähendab ka laekuvaid riigimakse.
Endise rahandusministri ja maksuameti eksjuhi Arvar Sõerdi sõnul ei tohiks riigi sammud maksupettuste vähendamiseks häirida seaduskuulekate ning eksportivate ettevõtete tegevust ja rahavoogusid.
Väike- ja keskmiste ettevõtjate assotsiatsiooni kommunikatsiooni- ja õigusdirektori Kristi Hundi sõnul on maksuameti plaanitav arvete registreerimine – et nendest moodustuks andmebaas – oht ettevõtja ärisaladuste kaitsele.
Muuseumikvaliteediga kunsti on võimalik osta vähem kui poole iPhone’i eest, leiab investor Riivo Anton. “Ma paneks piiri 500 euro peale– sealt on kindlasti võimalik leida häid teoseid, mille järeltulijad saavad pandimajja viia.”