Eestis erineb töövõtja soovitud netopalk saadavast palgast 34-40% ning peaaegu kõik töövõtjad on parema palgapakkumise korral valmis vahetama töökohta, selgus Eesti palgauuringu raportist.
Palgainfo Agentuuri vahendab tööandjate ja töövõtjate raporti tulemusi, millest selgub, et enamus (94%) töövõtjatest on valmis vahetama töökohta, kui põhipalk on soovitud tasemel. Uuring tõi välja ka selle, et töövõtjate soovitud netopalk erineb saadavast palgast 34-40%, olles madalapalgaliste töötajate puhul 150-180 eurot kõrgem praegusest palgast, kõrgemapalgaliste puhul on vahe 400-500 eurot.
Samas ei ole töövõtjad loodetava palgatõusu osas kuigi optimistlikud – 45% arvab, et töötasu lähemal ajal ei muutu, 26% ei oska arvata, kas nende töötasu muutub.
Palgatõusu osas on lootusrikkamad juhid ja spetsialistid, info- ja telekommunikatsiooni, õigusvaldkonna ja juhtimise ning äriteenuste töötajad. Võrreldes saadava palgaga on palgaootused protsentuaalselt kõrgemad seadme- ja masinaoperaatorite, sõidukite juhtide ning oskus- ja käsitööliste ametirühmas. Kõige väiksemad on erinevused ametnike ametirühmas.
Meeste palgad ja palgaootused on kõrgemad naiste omadest kõigis ametirühmades. Vanuserühmade osas paistavad silma 25-44 aastaste kõrgemad palgaootused ning noorte (16-24) suhteliselt madalamad palgad ja palgaootused. Haridustaseme lõikes on kõrgharidusega töötajate palk ja palgaootus keskmisest kõrgem.
Piirkondadest on suuremad palgad ja palgaootused Tallinnas ja Harjumaal, mis sõltub pigem töö asukohast kui inimeste elukohast. Reeglina on suuremate organisatsioonide töötajate töötasud kõrgemad, aga on ka keskmisest kõrgema palgaga näiteid väiksematest ettevõtetest ja asutustest.
„Töövõtjate palgaootusi mõjutab ühelt poolt kindlasti elukalliduse kasv. Kuna esmavajaduste katmiseks kulub järjest rohkem raha, püüavad inimesed oma elukvaliteeti säilitada ja see survestab ka palkasid. Samas oli hindade kasv loodetava palgatõusu põhjustest töövõtjate hinnangul alles viiendal kohal,“ ütles Palgainfo Agentuuri juht Kadri Seeder.
„Kõige olulisem põhjus, miks töövõtjad arvavad, et nende töötasu võiks kasvada, on personaalne tööalane areng ehk töötajad tunnevad, et nad on tööalaselt paremaks muutunud ja loodavad, et tööandja tunnustab seda ka rahaliselt. Uuringu tulemused näitavad, et Eesti tööturg üsna raha- ja karjäärikeskne. Parem põhipalk ja lisatasud on esimene põhjus, miks ollakse valmis töökohta vahetama, samuti on väga olulised erialase täiendkoolituse võimalused,“ rääkis Seeder.
„Kolmanda põhjusena, miks töövõtjad palgatõusu loodavad, on nö „muutuste meeleolud“, mida ka ajakirjandus on üles kütta aidanud. Teated statistilise brutopalga suurest kasvust, oodatavast palgarallist jms loovad mulje, et palk peaks pidevalt muutuma. Kuna tulemustasud ja teised muutuvtasud moodustavad mitmetel ametialadel olulise osa töötasust ja on kuude lõikes üsna kõikuvad, peegeldub see ka brutopalga statistikas. Põhipalkasid korrigeerivad tööandjad siiski keskmiselt kord aastas, mõned ka harvemini, ning väga kindlatel põhjustel,“ lisas Seeder.
Uuringu tulemused näitasid, et tööandjate kavandatud põhipalga kasv jäi uuringus osalenud organisatsioonides erinevates ametirühmades sagedamini 5-6% piiresse, aga oli ka üksikuid suuremaid korrigeerimisi. Peamiseks põhjuseks, miks tööandjad põhipalkasid korrigeerivad, on ettevõtte majandustulemuste kõrval tõusnud tööviljakuse kasv, aga ka palgaturul toimuv.
Palgainfo Agentuuri ja partnerite koostöös läbiviidud tööandjate ja töövõtjate palgauuringus osales 336 tööandjat ja 12 877 töövõtjat. Palgainfo Agentuur on sõltumatu uuringuagentuur, mis pakub ajakohast ja põhjalikku palgainfot.
Seotud lood
Värske uuringu kohaselt on Eestis kõige madalam netopalga ootus kioski- ja turumüüjatel, kõige kõrgem aga suurettevõtte tegevdirektoreil. Millised palgaootused on inimestel tänaval?
Tarkvaraarendajale Merada on turvalisuse tagamine ühtviisi oluline nii uue tarkvara kirjutamisel kui ka küberrünnaku ohu minimeerimisel oma ettevõttele. Viimase jaoks tehakse koostöös Teliaga regulaarselt turvanõrkuste kontrolli.