Ehkki Venemaa aktsiaturud on tugevas languses ning investoreid heidutavad võimalikud sanktsioonid pühapäevase Krimmi referendumi järel, võib Kawe Kapitali partneri Kristjan Hänni hinnangul pikas perspektiivis olla kriisil mitmeid positiivseid tulemusi.
Järgneb Kawe Kapitali portfellihalduri Kristjan Hänni kommentaar:
Venemaa seisukohast võib neile Krimmi liitmine kaugemas perspektiivis tunduda hädakaitsena. Vaadates näiteks seda, kui raskelt läks viimane sõjasadama neile veel 25 aastaks lubamise lepingu hääletus Ukrainas, võib Ukraina veelgi enam Euroopa suunas pöördumisel karta ainult probleemide süvenemist nende jaoks.
Ja ka rahaliselt poleks neil põhjust Ukrainale enam midagi selle kasutamise eest maksta, kui Krimm oleks Venemaa koosseisus. Hirm (sanktsioonide sisuga seotud) teadmatuse eest on aktsiaturgudel pahatihti suurem, kui uudise selgumisel välja mõõdetav reaalne mõju.
Paratamatult on vastastikku sedavõrd seotud majanduste korral Venemaale reaalset mõju omavatel sanktsioonidel mõju ka Euroopale. Aga pikaajaliselt võib sellel olla ka mitmeid positiivseid järelmeid. Näiteks mida enam finantskriis hakkab leebuma, seda enam on vaja uusi ajendeid Euroopa integratsiooni käigushoidmiseks ja praegune olukord loob veidi teise nurga alt jälle täiendava motivatsiooni selleks.
Meie talitusviis selles olukorras on selle aasta alguses ajaloo kõrgtasemetel olnud portfellide rahapuhvri järk-järguline investeerimine sobivatel hinnatasemetel. Kuna Baltikum on negatiivselt uudistes, tuletades investoritele mõnevõrra jälle meelde ka "fat tail" tüüpi riske meie asukohast tulenevalt, siis koos Hiina jahtumise ja närvilise Euroopaga võib seda ostuvõimalust siin veel mõnda aega olla.
Selge on aga see, et kui Euroopa ja USA heidutus Krimmi olukorra puhul töötavaks osutub, siis selle järelmid otseselt NATOsse kuuluvale Baltikumile on (nüüd ka erakorralises olukorras kaudselt järeleproovitult) positiivsed.
Seotud lood
Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjon soovib Venemaa suhtes karmide sanktsioonide kehtestamist.
Täna on äärmiselt punane päev Baltimaades, aga eelkõige Tallinna börsil, kirjeldas börsipäeva Swedbanki Balti aktsiate vahenduse üksuse juht Andres Suimets.
Ukraina sündmused ei kujuta endast ohtu Eestis tegutsevatele pankadele, vahendab Bloomberg.
Vene valitsusametnikud ja ärimehed valmistuvad Krimmi annektsiooni tõttu sanktsioonideks, nagu kehtestati Iraanile, rääkisid Bloombergile neli asjaga kursis olevat allikat.
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.