Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjon soovib Venemaa suhtes karmide sanktsioonide kehtestamist.
"Viimase aja arengud on näidanud, et läbirääkimised Venemaaga tulemusi ei anna ja Venemaa suhtes on vaja rakendada karme sanktsioone. Euroopa Liit peab nüüd näitama oma tugevust ja ühtsust sanktsioonide kehtestamisel, sest muidu pole lootustki, et Venemaa oma tegevust muudaks," ütles ELi asjade komisjoni esimees Arto Aas.
"Venemaa peab lõpetama sõjalised tegevused ja viima oma üksused viivitamatult tagasi alalistesse paiknemiskohtadesse," lisas ta pressiteates.
ELi asjade komisjon on seisukohal, et 16. märtsiks planeeritud referendum Krimmi ühinemiseks Venemaaga on ebaseaduslik ja Krimmi ülemnõukogu otsused on vastuolus Ukraina põhiseadusega.
Samuti peab komisjon oluliseks, et Euroopa Liit kehtestaks Venemaa suhtes sanktsioonid, mille eesmärk on aidata kaasa Ukraina suveräänsuse ja territoriaalse terviklikkuse taastamisele.
Eesti on valmis rakendama lisameetmeid, sealhulgas reisikeelu kehtestamist ja varade külmutamist inimeste suhtes, kes on tekkinud olukorras süüdi. Samuti on Euroopa Liidu–Venemaa tippkohtumise ärajätmine üks võimalikest sammudest.Eesti peab oluliseks saata Ukrainasse ELi vaatlusmissioon ja lubada Krimmi OSCE vaatlejad.
Ka on oluline pakkuda Ukrainale abi õigusriigi tugevdamiseks, korruptsiooni vähendamiseks, reformide hoogustamiseks, turumajanduse toimimise kindlustamiseks, kodanikuühiskonna tugevdamiseks ja Ukraina ELi perspektiivi toetamiseks. Eesti soovib Euroopa Liidu assotsiatsiooni- ja vabakaubanduslepingute sõlmimist Ukrainaga nii ruttu kui võimalik.
Veebruari lõpus hõivasid Venemaa relvajõud Krimmi strateegilised punktid nagu parlamendihoone ja lennuväljad. Ukraina sõjaväeosad on Krimmis sisse piiratud ja Venemaa sõjalised jõud on koondunud Ukraina piirialadele.
Ukraina esindajad soovisid alustada Venemaaga läbirääkimisi 1997. aastal sõlmitud kahepoolse koostöö- ja partnerluskokkuleppe alusel, kuid Venemaa ei leidnud selleks põhjust.
ELi üldasjade ja välisasjade nõukogu koguneb Ukraina küsimust arutama 17.-18. märtsil ning Eesti seisukohti esindab seal välisminister Urmas Paet. ELi asjade komisjon jätkab Ukraina teemalist arutelu ka eesoleva ELi ülemkogu päevakorra valguses.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Ehkki Venemaa aktsiaturud on tugevas languses ning investoreid heidutavad võimalikud sanktsioonid pühapäevase Krimmi referendumi järel, võib Kawe Kapitali partneri Kristjan Hänni hinnangul pikas perspektiivis olla kriisil mitmeid positiivseid tulemusi.
Kaitseminister Urmas Reinsalu sõnul valmistub Venemaa president Vladimir Putin lisaks Krimmi okupeerimisele ka sissetungiks Ida-Ukrainasse.
Varahaldur ja majandusekspert Peeter Koppel leiab, et praegune majanduskeskkond on suhteliselt kesine, kuid me pole selles lõpuni ise süüdi.