Kaitseminister Urmas Reinsalu ütles, et Venemaa surve Ukrainale kõneleb ilmekalt vajadusest kaasata riigikaitsesse kõiki Eesti kodanikke ja kutsus üles andma oma vabatahtlikku panust, astudes kaitseliitu.
„Ukraina kriis näitab, et arusaam, justkui riigi kaitsmine saaks olla vaid professionaalsete kaitseväelaste mure, on iganenud,“ ütles Reinsalu. „Tänapäeva kriisis pannakse proovile kogu ühiskond.“
Reinsalu sõnul vajab Eesti laiapindne riigikaitse kõigi, ka nende inimeste, kes mingil põhjusel ei taha või ei saa relva kanda, panust. „Kutsun kõiki eestimaalasi üles astuma kaitseliitu, sest just kaitseliidu kaudu saab igaüks anda oma panuse selleks, et Eesti oleks homme paremini kaitstud kui täna.“
Kaitseministri sõnul saab kaitseliidu tegevliikmeks või toetajaliikmeks astuda igaüks ja selleks ei pea olema sõjandusalast väljaõpet, ega varasemat kogemust või teadmisi militaarvaldkonnast. „Kaitseliit ei ole pelgalt sõjaline organisatsioon, vaid laiemalt vabatahtlikke koondav jõud, mida saab toetada ka oma teadmiste või rahaga.“
Reinsalu sõnul on kaitseministeerium töötanud välja laiapindse tegevuskava neile, kes tahavad panustada laiapindsesse riigikaitsesse vabatahtlikult. Ühe võimalusena pakub kava välja kaitseliidu juurde erialapõhiste gruppide loomise, kus inimesed saavad kasutada oma erialaseid teadmisi riigikaitse hüvanguks.
Varem on sama tegutsemismudelit kasutanud vabatahtlikke IT-eksperte koondav kaitseliidu küberkaitseüksus, kuid tegevuskava järgi võiksid samasugused sektsioonid olla ka juristidel, kommunikatsiooniekspertidel, logistikutel ja teistel.
Vabatahtlike kaasamise tegevuskava näeb ette ka meetmed, kuidas vabatahtliku riigikaitsesse panustamise kohta paremini teavet jagada. Et väärtustada vabatahtlike panust ja teha seda ühiskonnas nähtavamaks, hakatakse välja andma aasta parima ajateenija ja aasta parima vabatahtliku teo auhinda.
Samuti näeb kava ette vajaduse luua projektipõhiseid kaasumisvõimalusi riigikaitses osalemiseks.
Kehtiv riigikaitse kümneaastane arengukava näeb ette kaitseliidu liikmeskonna kasvatamise 30 000 liikmeni aastaks 2022.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Okupeeritud Krimmis täna toimuv ebaseaduslik referendum ühinemiseks Vene Föderatsiooniga on tõsine löök Euroopa julgeoleku alustalade pihta ning loob tõsiseid eeldusi uute eraldusjoonte kujunemiseks Euroopas, ütles Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson.
Venemaa ega teiste riikide kodanikud ei võta täna raha pankadest välja, kuid sellegipoolest tuleb hoolega jälgida lähiaja poliitikute tegusid, ütles Danske Banki Eesti filiaali juht Aivar Rehe.
Siseministeerium ning Politsei- ja piirivalveamet tagavad, et Ukraina julgeolekut ja territoriaalset terviklikkust ohustavad isikud ei siseneks Eestisse ega Eesti kaudu Schengeni alale, teatas siseministeerium.
Ukraina ja Venema kaitseministeeriumid on jõudnud kokkuleppele lõpetama ajutiselt kuni 21. märtsini Ukraina sõjaväebaaside blokeerimise Krimmis, vahendab Reuters.
Kuula ka podcasti haridusest ja tööturust
Haridus on pikaajaline ja strateegiline investeering, millel on märkimisväärne mõju ühiskonna arengule, ettevõtluskeskkonnale ja inimeste elukvaliteedile.„Haridus ei ole kõikvõimas, kuid see on üks valdkondadest, kus saab inimesi kõige paremini aidata," ütleb Heldur Meerits, selgitades oma pühendumust haridusprojektidesse.