Eesti idufirmad kaasasid mullu üle 30 miljoni euro, mis teeb riigist ühe edukaima, kui vaadata kogutud kapitali inimese kohta, vahendas infotehnoloogia- ja telekommunikatsiooni liidu ekspordiklasterE-Estonia.
Võrreldes 2012. aastaga on kohalike investorite aktiivsus investeeritud raha mahu poolest kasvanud kaks korda.
E-Estonia teatel huvituvad kohalikud investorid aina rohkem rahakotiraudade avamisest tulevastele start-upidele varajastes faasides, mida rohkem viidatakse Eesti idufirmadele kui rahvusvaheliselt edukatele äridele.
Eesti riskikapitali assotsiatsiooni EstVCA visiooni järgi peaks Eestis era- ja riskikapitali investeeringute suurus jõudma 2020. aastaks miljardi euroni. EstVCA juhi Margus Uudami sõnul näitab eesmärk tegutsemise suunda, et omakapitali pakkumine toimiks eraalustel, võimalikult vähese riigipoolse sekkumisega.
Uudami ütlusel on Põhja- ja Baltimaad globaalselt piisavalt võimekas piirkond tehnoloogias. "Kui suur osa turge jääb USA-le ja Aasiale, siis tehnoloogiaarendus, -tooted ja -teenused tulevad tihti siit piirkonnast," sõnas ta.
Eesti äriinglite assotsiatsiooni EstBANi juhi Ivar Siimari teatel investeerisid Eesti äriinglid eelmisel aastal 4,6 miljonit eurot, kui kolleegid Soomes investeerisid samal ajal 11 miljonit. Siimari sõnul on eesmärgiks suurendada piiriülest vahendust ja regionaalset koostööd.
Margus Uudami sõnul huvituvad investorid 80% erinevate kiirendite ja võistluste tagaruumis toimuvast. "Peamine kriteerium on meeskond, sest heast meeskonnast ja nende ambitsioonidest on raske mööda vaadata," ütles ta.
Ivar Siimar lisas, et kui esialgne idee mingil põhjusel ei õnnestu, siis suudab hea meeskond pöörata mõtte teistpidi ja alustada järgmist suunda.
E-Estonia teatel peaks iga idufirma asutaja olema valmis vastama viiele küsimusele, kui ta soovib end tutvustada riskikapitalistidele:
Kuidas sa kavatsed raha teenida? (sealjuures ei ole reklaam õige vastus)Kes on konkreetselt sinu esimene, teine ja kolmas klient?Mis on sinu varuplaan, kui praegune kasvuraha on otsas ja sa ei suuda rohkem kaasata?Milline on sinu API-/platvormi-/partnerlusstrateegia?Kuidas ja kellele kavatsed sa oma ettevõtte müüa kuue aasta pärast?
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
13.-14. novembril korraldatakse Helsingis kuuendat korda idufirmade konverents Slush, mille osalejad esindavad enam kui 40 miljardi USA dollari väärtuses riskikapitali.
Riigil on kavas luua fondifond mahuga 60 miljonit eurot ja suunata see raha allfondidesse, millele riik valib fondijuhid.
Arengufond loobub otseinvesteeringutest ning asutab fondifondi, mis investeerib erakapitali kaasavatesse allfondidesse. Riskiinvestori Allan Martinsoni hinnangul on see murdeline katalüsaator.
Endine Skype'i Eesti esinduse juht Sten Tamkivi asub tööle USA riskikapitaliettevõttes.
Kuula ka podcasti haridusest ja tööturust
Haridus on pikaajaline ja strateegiline investeering, millel on märkimisväärne mõju ühiskonna arengule, ettevõtluskeskkonnale ja inimeste elukvaliteedile.„Haridus ei ole kõikvõimas, kuid see on üks valdkondadest, kus saab inimesi kõige paremini aidata," ütleb Heldur Meerits, selgitades oma pühendumust haridusprojektidesse.