Arengufond loobub otseinvesteeringutest ning asutab fondifondi, mis investeerib erakapitali kaasavatesse allfondidesse. Riskiinvestori Allan Martinsoni hinnangul on see murdeline katalüsaator.
"Selline väike katalüsaator võib olla murdelise tähtsusega selle tööstuharu jaoks. See tekitab n-ö riskikapitalitööstuse. Kummalisel kombel oli Eestis riskikatpitalitööstusi 4-5 aastat tagasi rohkem kui praegu," märkis Martinson.
"Jah, ma tean, et see teema on arutluse all. See lõplik otsus veel ole, aga olen sellega kursis. See ei tähenda, et SmartCap nüüd ära kõngeb, kui üleminekuaeg on," märkis Martinson, kelle hinnangul oleks selle näol tegemist vajaliku muudatusega, kui see on õigesti tehtud.
"Siis, kui Arengufond ellu kutsuti, oli vajadus selle järele, et uusi alustavaid ettevõtteid tekiks tehnoloogiasfääris juurde. Seal oli turutõrge, neid, kes sinna investeerisid, oli vähe. Arengufond on selle ülesandega päris hästi hakkama saanud, neil on korralik portfell. Kindlasti on ka teine turutõrge, neil endal napib riskikapitali fonde, kes aktiivselt investeeriksid, ja praegu pole tähtis niivõrd mitte see, et riik investori rolli enda peale võtaks, vaid see, et ta aitaks investoritel oma tööd teha," lisas Martinson.
Seotud lood
Eesti idufirmad kaasasid mullu üle 30 miljoni euro, mis teeb riigist ühe edukaima, kui vaadata kogutud kapitali inimese kohta, vahendas infotehnoloogia- ja telekommunikatsiooni liidu ekspordiklasterE-Estonia.
Arengufond loobub otseinvesteeringuist, hakates rahastama erakapitali kaasavaid allfonde. Nii võib Eesti idufirmadeni jõuda ELi ja pensionifondide raha.
Arengufondi nõukogu esimehe Alar Karise sõnul on otseinvesteeringute lõpetamine ning idufirmade rahastamine fondifondide kaudu samm edasi.
Äripäev toetab Arengufondi juhi Tõnis Arro reformikava, mis suurendab tulevikus tuntavalt riskiinvesteeringute mahtu ja samas kaitseb meid riigi raha mõttetu laristamise eest. Plaan elavdada Eestis riskikapitalitööstust ja asutada Arengufondi juurde uus nn fondide fond, mis investeeriks erakapitali kaasavatesse allfondidesse, on samm õiges suunas, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.