Analüütikute sõnul on Hiina kinnisvaraturu praegune olukord suurim oht maailma suuruselt teisele majandusele. Viimaste teadete järgi on aga kinnisvarahindade kasv aeglustunud ning suurarendaja ei suuda pangalaene tagasi maksta.
Veebruaris kerkisid Hiina eluasemehinnad aastaga 8,7 protsenti. Jaanuaris oli tõus 9,6 protsenti. Samal ajal on aga Hiina üks suurimaid kinnisvaraarendajaid Zhejiang Xingrun Real Estate 288 miljoni euro suuruse pangalaenude koorma all maksejõuetuks muutunud.
"Nõudluse aeglustudes on üha rohkem ja rohkem arendajaid tundmas rahalist pinget. Mulle valmistab muret see, et maksejõuetus toob kaasa ohu ka teistele nõrgematele kinnisvarafirmadele," ütles CNBC-le Credit Agricole'i strateeg ja vanemanalüütik Dariusz Kowalczyk.
Peale kinnisvarasektori on küsimärke tekitanud ka teised valdkonnad. Eelmisel nädalal ei suutnud näiteks Hiina päikesepaneelide valmistaja Chaori Solar Energy Science & Technology maksta 10,4 miljoni euro suurust võlakirjade intressimakset.
Nomura Hiina peaanalüütik Zhiwei Zhang usub, et Hiina kinnisvarasektor on üleinvesteeritud. "Üleinvesteerimine kinnisvarasektoris on praegu Hiina suurim risk," ütles ta.
Kuna tehingute maht on vähenenud, ootavad probleemid ka teisi kinnisvaraarendajaid. Enim puudutab see väiksemaid linnasid, kus ettevõtetel on raskusi laenu hankida ja kus on liigpakkumise probleem.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Hiina on suurendanud enda valuuta päevast kõikumisulatust ja see on muutnud jüaani kursi prognoosimise üha keerulisemaks. Spekulandid on seetõttu saanud 5,5 miljardit dollarit kahju.
Hiina jüaan langes täna dollari vastu ühe aasta madalaima taseme lähedale, kuna arvatakse, et nõrga majanduskasvu tõttu hoiab Hiina keskpank jüaani nõrgana.
USA turud olid täna languses, kuna Hiina ekspordi aeglustumine pani investorid globaalse majanduse tervis üle muret tundma.
USA börsid kukkusid täna, kui uudised Hiinast kukutasid toormehindu, Ukraina kohal on jätkuvalt murepilved ning investorid ootasid majanduse suuna kohta signaale.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.