Sel nädalal said läbi euroala alalise päästemehhanismi (ESM) vintsutused Saksamaa konstitutsioonikohtus.
Kohus kinnitas teisipäeval oma 2012. a langetatud esialgse otsuse, et ESM ei riku Saksamaa parlamendi õigusi eelarve üle otsustada.
Kohtu otsus kõrvaldas eksistentsiaalse ohu ESMi kohalt, mis sõltub suuresti euroala suurima, mõjusaima ja ühes paremas seisus majandusruumi toetusest, kirjutas Wall Street Journal.
ESMi juht Klaus Regling ütles, et otsus oli hea nii Euroopa kui Saksamaa jaoks.
Berliini mõttekoja DIW president Marcel Fratzscher kommenteeris, et kohtu teisipäeval langetatud otsus oli oluline signaal, et eurokriisiga toimetulekuks loodud instrumendid olid kindlal juriidilisel alusel. "See toetab Euroopa päästefondi, mis on oluline Euroopa ohutussüsteem. Kokkuvõttes aitab see kaitsta ka Saksamaa ettevõtete ja maksumaksjate huve."
Euroala kriisi ajal loodud fond ja selle eelkäija EFSF on andud abilaene Kreekale, Iirimaale, Portugalile, Hispaaniale ja Küprosele, seades laenu tingimuseks struktuursed reformid.
Kohus ei kinnitanud mitte üksnes seda seda, et 500 mld euro suurune fond ei ole vastuolus Saksamaa konstitutsiooniga, vaid avas ühtlasi võimaluse, et tulevikus võib Saksamaa parlament heaks kiita ka fondi kapitali suurendamise.
Seotud lood
Homme oodatakse Saksamaa konstitutsioonikohtult seisukohavõttu, kas keskne element euro stabiliseerimisel ehk alaline päästemehhanism ESM on üldse Saksamaa põhiseaduse järgi võimalik.
Riigikogu aseesimees Jüri Ratas (Keskereakond) esines ESMi ratifitseerimise ja rakendamise seaduse eelnõu teisel lugemisel kõnega, milles rõhutas, et riik ei tohi endale võtta üle jõu käivaid rahalisi kohustusi.
Homme teeb Saksamaa konstitutsioonikohus teatavaks otsuse, kas ESMi asutamisleping on kooskõlas riigi põhiseadusega. Kui kohtuotsus on positiivne, alustab ESM tegevust oktoobris. Kui mitte, tuleb otsustada, kuidas edasi, kirjutab teisipäevases Äripäevas EFSFi presidendi vanemnõunik Andres Sutt.
Saksa kõrgeim kohus lubas täna tingimuslikult Saksamaal ratifitseerida Euroopa Stabiilsusmehhanismi (ESM) ning fiskaalpaktiga ühinemise.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.