Kuusteist tundi kestnud maratonkõnelused Euroopa Parlamendi ja liikmesriikide vahel päädisid täna hommikul kell seitse kokkuleppega pangandusliidu kriisilahendusmehhanismi osas, mis ajalehe Financial Times andmeil püsib suuresti Saksamaa maha joonitud piiride raames.
Detaile pole veel avalikustatud, kuna parlamendi läbirääkijad palusid mõned tunnid lisaaega, et saavutatud kokkulepe ka parlamendi fraktsioonidega kinnitada.
Parlament oli väga kriitiline üheltpoolt kriisilahendusmehhanismi keerukuse üle, kus liikmesriikidele jäi suur sekkumise õigus, ning teisalt selle üle, et kriisilahendusfondis säilis ühtse fondi asemel pikaks ajaks endiselt liikmesriigipõhine jaotus. Pangandusliidu eesmärk on aga just panganduse probleemide ja riikide maksevõime vahele vahe sisse teha.
Kui täna hommikul valminud kokkulepe jääb jõusse, on parlamendil piisavalt aega, et see enne maikuu lõpus toimuvaid europarlamendi valimisi vastu võtta.
"Tervitan kokkulepet ühtse kriisihaldusmehhanismi osas," ütles Euroopa Ülemkogu president Herman Van Rompuy Twitteri vahendusel. "Ülioluline samm pangandusliidu valmis saamiseks. Ülioluline kriisi ületamiseks."
Ilma kriisilahendusmehhanismita oleks sügisel jõustuv ühtne pangandusjärelevalve hambutu ning keeruline läbi viia ka sellele eelnevat pankade tervisekontrolli.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Eilsel ELi rahandusministrite nõukogul Brüsselis arutati Euroopa pangandusliidu järgmise sammu, ühtse kriisilahendusmehhanismi viimaseid lahtisi küsimusi.
Euroopa Parlament kiitis täna oma viimasel täiskogu istungil enne maikuu lõpus toimuvaid valimisi heaks elnõude paketi, mille eesmärgiks on tagada, et maksumaksjad ei peaks enam vastutama esimeses järjekorras, kui pangad raskustesse satuvad.
Hoolimata sellest, et osa euroalast on ennast oimetuks laenanud, ei saa Euroopa oma majandusele elu sisse enne, kui laenuraha jälle liigub.
Valimistega seotud ebakindluse möödumine koos optimismiga ärisõbraliku lähenemisviisi suhtes USA uue administratsiooni ametiajal on suurendanud investorite usaldust ja aidanud kaasa aktsiaturu tõusule. Kuna Donald Trump on praeguseks Ovaalkabinetti naasnud, võib tema eeldatav majanduspoliitika avaldada erinevatele sektoritele märkimisväärset mõju.