USA välisminister John Kerry ja Venemaa välisminister Sergei Lavrov kohtuvad täna õhtul Pariisis, et jätkata diplomaatilisi jõupingutusi Ukraina kriisile lahenduse leidmiseks.
Kremli nõudmine, et Ukraina peab jääma neutraalseks riigiks, võib purustada Ukraina taotlused Euroopa Liidu suunal, kirjutab agentuur Bloomberg.
Venemaa tahab, et Ukraina annaks regioonidele rohkem võimu, jääks neutraalsena NATOst välja ning annaks vene keelele teise riigikeele staatuse, teatas Venemaa välisminister Sergei Lavrov ministeeriumi veebilehe vahendusel..Lavrovi ja Kerry kohtumises lepiti kokku pärast Venemaa presidendi Vladimir Putini ja USA presidendi Barack Obama reedest telefonikõnelust. See oli Ukraina kriisi ajal esimene, mis toimus Putini initsiatiivil.Nädal pärast seaduste allkirjastamist Krimmi annekteerimiseks on Putin taktikat muutmas
"Venemaa kompromiss näeks Ukrainale ette poliitilist ja julgeoleku alast neutraalsust ning riigile föderaalset struktuuri," märkis Standard Bank Groupi peaökonomist Londonis Tim Ash kliendikirjas. "Kui poliitiline neutraalsus tähendab ei-d Euroopa Liidu perspektiivile, siis ei ole ükski Kiievi valitsus valmis seda arutama."
Lavrovi sõnul on Venemaal, USA-l ja ELil valmimas Ukraina osas ühine algatus. Telefonivestluses Putiniga ütles Obama, et ootab temalt kirjalikku vastust plaanile, mis Kerry nädala hakul Haagis Lavrovile esitas.
Obama ütles Putinile, et diplomaatiline lahendus on jätkuvalt võimalik ainult siis, kui Venemaa oma väed tagasi tõmbab ega astu rohkem samme, mis rikuvad Ukraina territoriaalset terviklikkust ja suveräänsust, vahendas Valge Maja presidentide telefonikõne sisu.
Putin omakorda viitas ekstremistide märatsemisele mitmetes regioonides, mis seavad ohtu elanike julgeoleku. Putini administratsiooni info põhjal väljendas Venemaa president valmisolekut arutada samme, mida rahvusvaheline üldsus saab teha Ukraina stabiliseerimiseks.
Valge Maja ei täpsustanud, millist plaani Kerry ja Lavrov arutasid.
Vestluses Obamaga võttis Putin jutuks ka olukorra Transnistrias, mis Krimmi annekteerimise järel on väljendanud soovi Venemaaga liituda.
USA luureametnikud ei välista võimalust, et Transnistria nimetamine võib olla märk Venemaa plaanidest selles piirkonnas edasi tungida. Venemaa vägede liikumine Ukraina idapiiril võib olla tähelepanu kõrvale juhtimiseks.
Putini sõnul on Transnistria sattunud blokaadi, mis kahjustab sealsete elanike elamistingimusi.
Reedel telekanalis CBS eetris olnud intervjuus ütles Barack Obama, et Venemaa presidendil Vladimir Putinil oleks aeg kahjutundest Nõukogude Liidu lagunemise pärast üle saada. "Võinuks arvata, et paari aastakümne järel on igal Venemaa liidril tekkinud arusaam, et tee tulevikku ei tähenda tagasikäiku," külma sõja aegadesse, ütles Obama.
"Meie huvi pole Venemaad ümber piirata, Ukrainas pole meil muud huvi kui võimaldada Ukraina elanikel ise oma elu üle otsustada," ütles Obama.
Seotud lood
Kuigi peaaegu pooled ukrainlased eelistavad Ikea tooteid teistele globaalsetele kaubamärkidele, pole Rootsi mööblifirmal õnnestunud juba üle kümne aasta Ukraina turule pääseda. Põhjuseks on see, et Ikea ei soovi riigis altkäemaksu maksta, kirjutas Bloomberg.
Venemaa tootmisaktiivsus langes märtsis viiendat kuud järjest, selgub Briti panga HSBC koostatavast ostujuhtide indeksist (PMI).
Aleksandr Kostin ja Sergei Astafjev, Placet Group OÜ (
laen.ee,
smsraha.ee) asutajad, on võtnud endale sihiks arendada ja edendada Eesti jalgpalli ja futsali ehk saalijalgpalli nii Tallinnas kui ka Ida-Virumaal. Nende juhitav MTÜ PG Sport on tuntud oma pühendumuse ja panuse poolest Eesti spordi edendamises, pakkudes uusi võimalusi noortele talentidele ja aidates kaasa spordi kultuuri arengule.