Eurostat kinnitas täna oma märtsi lõpus antud esialgse hinnangu, et inflatsioon euroalal aeglustus märtsis veebruari 0,7%-lt keskmiselt kõigest 0,5%-le, mis jääb kaugele optimaalseks hinnatud 2% tasemest.
Tuumikinflatsioon, millest on maha arvatud energia, toidu ning alkoholi ja tubaka hindade kõikumine, aeglustus algsest prognoosist enam - eelnenud kuu ühelt protsendilt 0,7%-le.
Nii püsib surve Euroopa Keskpangale, et rahapoliitika lõdvendamise kaudu hindu toestada ja vältida deflatsioonispiraali.
Euroala riikidest viies riigis - Kreekas, Küprosel, Portugalis, Hispaanias ja Slovakkias olid hinnad aasta baasil languses. ELis tervikuna olid hinnad veel aasta baasil languses Rootsis (-0.4%) ja Bulgaarias.
Kõige suurem hinnalangus oli Bulgaarias -2% ja Kreekas -1,5%, kiireim oli inflatsioon aasta baasil Suurbritannias 1,6% ja Austrias 1,4%. Alla 1% taset oli inflatsioon ka euroala suurimas riigis Saksamaal. Eestis oli inflatsioon märtsis 0,7%.
Eelnenud kuuga võrreldes aeglustus inflatsioon aasta baasil 19 liikmesriigis, kolmes jäi stabiilseks ja kiirenes kuues riigis.
Euroopa Keskpank kaalub majanduse stimuleerimiseks täiendavaid meetmeid. Panga juhi Mario Draghi sõnul on euroala keskpankade juhid üksmeelel, et vajadusel tuleb käiku lasta ka ebakonventsionaalsed abinõud. Enim on räägitud keskpangas hoiustamise püsivõimaluse negatiivsest intressist kommertspankadele või varade ostmisest keskpanga bilanssi, mis annaks kommertspankadele rohkem raha majandusse edasi laenamiseks.
Inflatsiooni euroalal on aeglustanud ka euro tugevnemine USA dollari suhtes viimase aasta jooksul enam kui 5% võrra.
Seotud lood
Euroopa Keskpanga juht Mario Draghi ütles Washingtonis IMFi ja Maailmapanga kevadkoosolekul, et euro jätkuv tugevnemine võib olla tegur, mis ajendab keskpanka uusi stiimuleid käiku laskma.
Euroopa Keskpanga juht Mario Draghi ütles täna keskpanga intressinõupidamise järel, et kõik euroala riigid on ühel meelel, et vajadusel tuleb käiku lasta ka ebatraditsioonilised meetmed, et liiga madal inflatsioon euroalal liiga kauaks kestma ei jääks.
Euroala inflatsioon aeglustus märtsis veebruari 0,7%-lt 0,5%-le, mis jääb järjest kaugemale maha Euroopa Keskpanga optimaalseks hinnatud tasemest kahe protsendi lähistel.
Föderaalreservi kolmapäevane pressikonverents valmistas investoritele üllatuse ning kulla hind sööstis järsult alla. Kas kujunemas on hea ostukoht?