Kui varem olid heitvee piirmäärad tsingi ja vase osas 2000 mikrogrammi (µg) liitri kohta, siis mullu rakendatud uued nõuded lubavad vaid 5 µg/l, teatas Tallinna Vesi.
Tallinna Vesi teatas täna börsile, et I kvartalis ei suudetud täita raskemetallide sisalduse normatiive heitvees. „Toomaks siia võrdlus, siis näiteks vasele kehtiv piirmäär joogivees on 2000 µg /l,“ kirjutas Tallinna Veest Mariliis Mia Topp.
Raskemetallide piirmäärad tulenevad pinnavee keskkonnakvaliteedi standardite direktiivist. „Eestis rakendatakse direktiivist tulenevad rangeimaid piirmäärad ning tekitavad segadust ja probleeme kogu Eesti veesektoris,“ ütles ta. „Hetkel võimaldab reoveepuhastuse protsess, mitte ainult meil, vaid üldiselt, eemaldada puhastatud reoveest ligikaudu 70% raskemetallidest. Seega, täna ei ole tehniliselt võimalik määrusest tulenevaid piirmäärasid saavutada,“ jätkas ta. „Samas on hetkel vara öelda, kas see on üldse tehnoloogiliselt võimalik, mis on selle maksumus ning kuidas see mõjutab teenuse hinda.“
„Tegemist on Eesti vee-ettevõtlust puudutava üldise probleemiga,“ kommenteeris Eesti Vee-ettevõtete Liidu tegevjuhilt Vahur Tarkmees. „Uus määrus on segane, väga raske on mõista, milliseid aineid, mis koguses, mis tingimustel tohib veekogusse juhtida ja mida mitte. EVEL on probleemi arutamiseks korraldanud ümarlaua keskkonnaministeeriumiga ning koostame ettepanekut määruse muutmiseks," lisas Tarkmees. "Me mõistame vajadust säästa keskkonda, aga see peab olema majanduslikult põhjendatud ja tarbijale vastuvõetava teenuse hinnaga. Kahjuks on seadusandja jätnud sotsiaalmajandusliku uuringu teostamata, mis oleks raskmetallide mõistlikud piirmäärad Eesti oludes.“
Seotud lood
ASi Tallinna Vesi nõukogu teavitas Eesti riiki, et viimane on kahepoolses investeeringuid puudutavas lepingus kohustusi rikkunud.
Tallinna Vesi on raskustes kogu tsingi ja vase eemaldamisega heitveest. Samuti kasvab veekadu.
Tallinna Vee müügitulu kasvas selle aasta esimeses kvartali võrreldes möödunud aasta sama ajaga 4,8%, kuid puhaskasum langes täiendavalt arvestatud saastetasu kulu tõttu 18,6%.
USA presidendivalimiste tagajärjel võivad käesoleva aasta viimased kuud osutudaaktsiaturgudel investoritele muutlikuks. Freedom24 analüütikud hindavad, kuidas võiksKamala Harrise võit ja tema administratsiooni otsused puhta energia-, regulatiivsejärelevalve-, eluasemetoetuste- ja kanepitööstuse osas mõjutada aktsiaturge.
Enimloetud
5
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Hetkel kuum
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Tagasi Äripäeva esilehele