Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Euroala deflatsioonihirm vähenes
Aprillis tõusid euroala tarbijahinnad võrreldes möödunud aasta sama kuuga 0,7%, selgub täna avaldatud Eurostati andmetest. Märtsis kasvasid tarbijahinnad 0,5%, mis on 52 kuu madalaim tase.
Hirm deflatsiooni ees tõusis esile möödunud aasta oktoobris, kui euroala inflatsioon langes 0,7 protsendini, mis on 47 kuu madalaim tase. Euroopa Keskpank langetas novembris seetõttu baasintressi rekordmadala 0,25 protsendini.
Saksamaa inflatsioon oli aprillis 1,1%. Analüütikud ootasid eurotsooni suurima majanduse inflatsiooniks 1,3%.
Euroalale prognoosisid analüütikud aprilli tarbijahindade kasvuks 0,8%.
Swedbanki varahalduse osakonna vanemanalüütik Evelin Heinami sõnul on toimunud perifeeriariikide majandustes paranemine, samas on euroalas suur deflatsiooni oht.
SEB analüütiku Ruta Arumäe sõnul püsib Eesti inflatsioon nulli lähedal, deflatsioon võiks tulla juhul, kui maailmas toimuks mingil põhjusel märgatav nafta hinna langus.
Kriitikud kurdavad, et USA Föderaalreservi esimees Janet Yellen koos rahvusvaheliste partneritega usuvad veendunult inflatsiooni kiirenemisse, ehkki tegelikult on õhus deflatsiooni märgid.
5. novembri USA presidendivalimiste tagajärjel võivad käesoleva aasta viimased kuud osutuda investoritele muutlikuks. Freedom24 analüütikud hindavad, kuidas võiks Donaldi Trumpi võit mõjutada aktsiaturge kaubandus-, energia-, kaitse- ja tehnoloogiasektorites.