Praegune väike kinnisvarabuum paistab lõppevat suuremate ohvriteta, ütles kinnisvarafirma 1Partner tegevdirektor Martin Vahter.
Võrreldes märtsiga langes aprillis Tallinnas kinnisvara ostu-müügitehingute arv 10,7% ja kogumaksumus 21%, teatas kinnisvarafirma 1Partner maa-ameti tehingu- ja hinnaülevaate põhjal.
Vahter ütles, et hinnatõusule hakkab piir ette tulema ja viimase kuuga kukkusid kergelt kõik näitajad. "Tänavu kasvavad hinnad keskmiselt 10% ning järgmisel aastal jääb tõus veelgi madalamaks, on pigem korrelatsioonis üldise inflatsiooniga. Käesolev väike buum paistab lõppevat suuremate ohvriteta," ütles Vahter.
Alles
sel nädalal hoiatas Eesti Pank, et mullune ja tänavu kevadel jätkunud kinnisvara kiire kallinemine võib viia mulli tekkeni. "Püsivalt kiire hinnatõus tekitab ostjates ootusi hinnatõusu jätkamise osas ja tahetakse nii-öelda rongile hüpata," sõnas Mari Tamm, Eesti Panga finantsstabiilsuse osakonna juhtivspetsialist.
Aprillis tehti Tallinnas kinnisvaraga 994 ostu-müügitehingut, mis on 10,7% vähem kui märtsis. Aastatagusega võrreldes langes tehingute arv 4% ning kogumaksumus 7,5%.
Aprillis tehti Tallinna korteritega 669 tehingut, mis on märtsiga võrreldes 4,3% vähem. Tallinna korteri keskmine ruutmeeter maksis aprillis 1451 eurot, mis on 1,2% madalam kui kuu varem. 2013. aasta aprilliga võrreldes on korteri ruutmeeter tänavu siiski 20,3% kõrgem. Aprillis maksis Tallinna kalleim müüdud korter 695 000 ja odavaim 4500 eurot.
Tallinnas müüdi aprillis 28 hoonestatud elamumaa kinnistut, mis on 12 võrra vähem kui eelmisel kuul. Kalleim eluhoonega hoonestatud kinnistu võõrandati 450 000 ja odavaim 1000 euro eest.
Hoonestamata elamumaa kinnistuid müüdi Tallinnas aprillis 18, mis on kahe võrra enam kui märtsis. Kalleim hoonestamata krunt müüdi 828 000 ja odavaim 16 000 euro eest.
Autor: 1321-aripaev
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Kinnisvaraettevõtjate seas läbiviidud uuring näitab, et oodata on elamispindade ostu-müügituru tempode tagasitõmbumist ja sealse aktiivsuse kandumist elamispindade üüriturule.
Kui aprillikuises ülevaates kirjutas Uus Maa, et kinnisvaraturg kulgeb mööda tavapärast rada, siis mais toimus üsna järsk kannapööre ning tehingute arv langes.
Korterite kiire hinnatõus ajab jõukamad pered linnaäärsetesse eramutesse, hinnatundlikumad aga otsivad elamispinda Tallinna satelliitasumites.
Olematuks kahanenud inflatsioon võtab büroode üürileandjatelt tänavu võimaluse tarbijahinnaindeksiga indekseeritud üürihindu kergitada. Uute üürilepingute sõlmimisel tasub pigem kokku leppida üürihinna iga-aastases fikseeritud suurusega muutuses, soovitab 1Partner Kommertskinnisvara juhatuse liige Tanel Tarum.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.