Kui aprillikuises ülevaates kirjutas Uus Maa, et kinnisvaraturg kulgeb mööda tavapärast rada, siis mais toimus üsna järsk kannapööre ning tehingute arv langes.
"Selle põhjus on seni kasvanud kinnisvaraturu aeglustumine ning stabiilsemaks muutumine. Müüjateturg muutub taas ostjate-kesksemaks ning otsitakse soodsamat hinda," teatas ettevõte.
Viimased uudised baasintressimäärade alandamisest, negatiivsest hoiuseintressist ning ka deflatsioonioht omavad firma kinnitusel mõõdukat mõju ka kinnisvaraturule, sest soov raha paigutamiseks hea üüritootlusega korteritesse on kasvanud.
"Siiski ei maksa eeldada, et see tekitaks uue hinnaralli, sest (väike)investorid otsivad ikka pigem parema hinnaga kortereid ning valmis ollakse panustama ka Tallinnast välja, nii lähivaldadesse, Tartusse, puhkusepiirkondadesse kui ka maakonnakeskustesse, kus kohalikul tasandil elavdatakse majandust, mille läbi kasvab muu seas ka nõudlus üürikorterite järele. Sellised linnad on näiteks Viljandi ja Rakvere," seisab Uus Maa analüüsis.
Maa-ameti andmeil toimus mais Eestis 3865 kinnisvara ostu-müügitehingut, mis on aprillist 11,4% ning möödunud aasta maikuust 0,5% vähem. Tehingute rahaline kogumaht oli mais 207,66 miljonit eurot ning see näitaja on kuust-kuusse näidanud kerget kasvutrendi.
Vastupidiselt vähenenud müüginumbritele sai hoogu juurde üüriturg. Selle põhjustajaks on ühelt poolt tudengid, kes juba broneerivad kooliaasta alguseks kortereid ning teisalt ka kohalikud ja rahvusvahelised ettevõtted, mis otsivad oma töötajatele uusi elamispindu. Elavaks on muutunud ka puhkusekorterite üürimine ning sellega paistab eelkõige silma Pärnu, kus hinnatase on hoogsalt kasvanud.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Swedbanki kinnisvara ja ehituse osakonna juhataja Ero Viigi hinnangul oleks kinnisvaraarendajatel praegu puhvrit, et hindu langetada, sest ehitushinnad jms pole viimasel ajal oluliselt tõusnud.
Eesti elamispindade tehingute ja hindade arv peaks tänavu jätkuma tõusvas joones vaatamata I kvartali majanduslangusele, ütles kinnisvaraanalüütik Tõnu Toompark.
Swedbanki hinnangul ei ole kinnisvara kiire kallinemine jätkusuutlik ning turule lisanduvad korterid hakkavad hindu ohjeldama.
Praegune väike kinnisvarabuum paistab lõppevat suuremate ohvriteta, ütles kinnisvarafirma 1Partner tegevdirektor Martin Vahter.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.