Tööjõukulude osas on Eestis kõige kiirem palgakasv Euroopa Liidus, kinnitas Eesti Panga president Ardo Hansson.
"Kui mujal kasvavad palgad tempos 2%, siis meil 8%. See on hea tulemus, kui see jääb ajutiseks. Madala või negatiivse majanduse valgsuses see trend tekitab probleeme," rääkis Hansson Varuli advokaadibüroo juubelikonverentsil.
Rääkides sellest, kust võiks Eestile tulla majanduskasv, märkis Hansson, et üheks võimaluseks oleks tootlikkuse kasvatamine. "Tööjõutunni tootlikkus, kui palju lisandväärtust me toodame ühe tunni jooksul. Meie näitaja on 60% võrreldes ELi keskmisega," rääkis Hanson ja lisas, et on olemas kasvupotentsiaal.
"Näeme 3-4% majanduskasvu täitsa realistlikuna. Mida vaesem riik, seda suurem kasvupotentsiaal, kõiki võimalusi pole veel ära kasutatud kui rikkamal riigil," selgitas keskpanga juht.
Eesti peamistel kaubanduspartneritel pole viimasel ajal hästi läinud. "Pea iga meie naabeerriigi prognoosi on veidi alla vaadatud, peamiselt Soome ja Venemaa oma. Sakasamaal ja Rootsis pole olukord veel nii hull. Kuigi prognoosid näitavad downgrade´i, siis järgmisel aastal tundub, et olukord võiks olla veidi parem," rääkis Hansson.
Ukraina osa pole Eesti ekspordis väga oluliselt kohal, Venemaa on olulisem. "Venemaa suunal on ekspordi poolel domineerivad masinad ja seadmed, see on seotud transiidiga. Impordi osas on mineraalsed tooted," rääkis Hansson.
Kui aastail 2011-12 läks pea igas valdkonnas olukord paremuse suunas, siis mullu pilt veidi muutus. "Mida rohkem me Eesti majandust vaatame, seda rohkem peame detailidesse süvenema. Eelmisel aastal veondus ja laeondus oli raskustes, ka ehitussektor mingil määral. Mõni päev tagasi saime kiirhinnangu, mis näitas, et esimese kvartali kasv oli suures miinuses ehituses," rääkis Hansson.
Seotud lood
Eesti majandus kasvab kiiremini kui maailmamajandus, ütles ekspeaminister Andrus Ansip advokaadibüroo Varul 20 aasta juubelile pühendatud konverentsil.
Swedbank Eesti juhi Priit Perensi sõnul toimub Eestis varjatud vaesumine.
Arvatakse, et tempel "kriminaalkorras karistatud" näitab midagi, tegelikult näitab midagi see, kui palju on korralikke inimesi, ütles justiitsminister Andres Anvelt.
Riigi peaprokurör Norman Aas rääkis Varuli advokaadibüroo konverentsil, et riik on korruptsiooni erasektori teadvustanud ning võitleb sellega.
Rahvusvaheline reitinguagentuur S&P Global Ratings
tõstis Freedom24 kaubamärki omava Freedom Finance Europe Ltd. pikaajalist krediidireitingut B-tasemelt B+-tasemele.