Majanduskasvus mängib enim rolli eksport, mida praegune põhjanaabrite kehv käekäik ei soodusta, märkis ASi Standard suuromanik Enn Veskimägi.
Nii Eesti Pank kui ka Nordea langetasid täna oluliselt majandusprognoose. Kui eelmise aasta lõpus ootas keskpank Eesti tänavuseks majanduskasvuks 2,6%, siis nüüd loodetakse vaid 0,7%-list kasvu. Aasta tagasi prognoosis Eesti Pank majanduskasvuks koguni 4,2%. Nordea langetas enda prognoosi 1,2%ni, mis on mullu detsembris loodetud kasvust 1,9 protsendipunkti võrra väiksem.
Praeguses majandusolukorras ei julgeta Veskimägi sõnul lähituleviku suhtes optimismi välja näidata. Pigem peab ta realistlikuks Eesti Panga majanduskasvu prognoosi kui Nordea oma. Samas on enne septembrit tema arvates vara öelda, kuhu Eesti majandus tüürib. "Marjad võivad alles sügisel valmida," märkis Veskimägi, lisades, et veel ei ole Eestisse jõudnud ka Ukraina kriisi mõju.
Eesti majandust mõjutab Veskimägi sõnul enim just eksport. "Kui eksport ei kasva, ei ole ka mina optimistlik," ütles ta. Eksporditurgudel on sel aastal aga olnud näha oodatust tagasihoidlikumat kasvu. "Meie peamise ekspordituru Soome majandus paneb juba kümnendat kvartalit miinust," selgitas Veskimägi.
Mööblidetaile tootva ASi Sirje osanik Allar Toomik tõdes, et hoolimata tellimuste kolmekuulisest järjekorrast jääb ekspordimaht samale tasemele, mis eelmisel aastal. "Meil muret ei ole, tellimusi on rohkem, kui me tehagi jõuaks," märkis ta. Sellegi poolest peab ta langetatavaid majandusprognoose realistlikeks. "Meil on nišikaup, aga teistel tavamööblit tootvatel ettevõtetel nii palju tellimusi ei ole," ütles Toomik.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Kui Eesti Pank teatas täna selle aasta majanduskasvu prognoosiks 0,7%, siis Nordea usub 1,2%st kasvu.
Eesti Pank langetas tänavust majanduskasvu ootust 0,7%-le. Veel eelmise aasta lõpus prognoositi kasvuks 2,6%.
Kuula ka podcasti haridusest ja tööturust
Haridus on pikaajaline ja strateegiline investeering, millel on märkimisväärne mõju ühiskonna arengule, ettevõtluskeskkonnale ja inimeste elukvaliteedile.„Haridus ei ole kõikvõimas, kuid see on üks valdkondadest, kus saab inimesi kõige paremini aidata," ütleb Heldur Meerits, selgitades oma pühendumust haridusprojektidesse.