Iraagi põhjaosa langemine sunniitlike islamistide kätte ja kurdide tõus iseseisvaks jõuks selles konfliktis võib tähendada, et näeme peagi Kurdistani iseseisvaid naftaeksporte, kirjutab Forbesis Christopher Helman.
Süüriast alguse saanud islamistide sissetung Iraaki ei näi rahumeelselt lahenevat ja koloniaalimpeeriumide ajast pärinevate piiridega Iraagi tulevikku ühtse riigina ei usu seni iseseisvuseta kurdid enam kindlasti.
Kurdide alal on ligikaudu 45 miljardit barrelit naftat, seda on rohkem kui Liibüas riigi peale kokku. Kurdide regionaalvalitsuse kontsessioonide tulemusel on sinna uute naftaväljade avastamiseks ja kasutusele võtuks investeerinud miljardeid dollareid Exxon, Chevron, Total ja paljud teised Lääne firmad.
Kümme aastat tagasi tootis Bagdad kurdide vastuseisust hoolimata Kirkuki naftaväljal üle 650 000 barreli päevas. Praegu suudaks kurdide ala ka ilma Kirkukita vabalt päevas pumbata 400 000 barrelit.
Nüüdseks on ka Kirkuki väli kindlalt kurdi vägede kontrolli all. Türgist teele asunud ja kurdide naftaga laetud tankerid liiguvad endiselt Vahemerel. Üsna kindlamana näiv Kurdistani riigi loomine lähitulevikus võib tähendada, et juba sel nädalal asub maailm tegema naftatehinguid otse kurdidega, hoolimata ilmselgelt sellele järgnevast Bagdadi pahameelest.
Seotud lood
Al-Qaedast lahku löönud ISIL peab juba võitlust vaid 55 kilomeetri kaugusel Iraagi pealinnast Bagdadist, vahendab Bloomberg.
Brenti toornafta hind kukkus täna alla 110 dollari barreli kohta tänu Ukrainas toimunud presidendivalimistele, mis leevendasid kergelt muresid riigis toimuva üle.
Kodusõja laienemise hirm Iraagis on naftahinnad maailmaturul lakke tõstnud ning analüütikud prognoosivad tänavu aasta lõpuks veelgi järsemat hinnatõusu.
Hiina varub naftat vähemalt aastakümne suurimas tempos, üritades ennast kaitsta võimalike tarnekatkestuste eest. Paraku tähendab see ka kõrgemaid nafta hindasid maailmaturul.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.