Arenevate turgudega riigid on võtnud sel aastal kapitaliturgudelt rekordiliselt võlgu. Keskpangad aga hoiatavad, et „võlaturu eufooria“ võib laduda vundamenti probleemide tekkeks tulevikus.
Arenevate riikide rahvusvaheline võlakirjamüük tõusis esimese kuue kuuga 69,47 miljardi dollarini. See on 54protsendiline tõus võrreldes eelmise aasta sama perioodiga, vahendab Financial Times.
Thomson Reutersi andmetel on 2014. aasta kasv olnud arenevate riikide võlakirja müügi poolest rekordiline. Arvud ei sisalda Hiina valitsuse võlga, sest sealne valitsus ei müü võlakirju rahvusvahelistele turgudele.
„Riigid on käitunud mõistlikult ning finantseerivad madalate intresside ajal lühiajalisi võlakirju hästi,“ ütles UBSi arenevate turgude strateegi Bhanu Baweja. „Võlakirjade kvaliteet väljastamisel aga halveneb ja see on midagi, mille pärast muretseda.“
Mitmed aastad on intressimäärad püsinud ülimadalal ning maailma riigid on kasutanud ebaharilikke viise majanduse turgutamiseks. See on viinud võlakirja intressid madalale ning investorid on hakanud riskantsemate riikide võlga ostma, et tootlust suurendada. Sellega on suurenenud omakorda arenevate riikide võimalused kapitaliturgudelt võlgu võtta.
Paljud kardavad siiski, et ebatavalise rahapoliitika ning likviidsuse vähenemisel tõusevad arenenud riikide võlakirjade intressid. See meelitab investorid arenevatest turgudest eemale ning nõudlus sealsete võlakirjade vastu väheneb.
Kõige aktiivsemalt on võlgu võtnud Mehhiko, Sloveenia, Türgi, Indoneesia, Poola, Rumeenia, Ungari, Läti ja Slovakkia:
Mehhiko – 8,4 miljardit dollarit
Sloveenia – 6,2 miljardit dollarit
Türgi – 5,3 miljardit dollarit
Indoneesia – 5,3 miljardit dollarit
Poola – 4,6 miljardit dollarit
Rumeenia – 3,6 miljardit dollarit
Ungari – 3,0 miljardit dollarit
Läti – 2,7 miljardit dollarit
Slovakkia – 2,6 miljardit dollarit
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Maailmapank teatas eile, et ootab käesolevaks aastaks arenevatele turgudele majanduskasvu, mis jääb alla 5%. Organisatsiooni kinnitusel on kasvuks vaja majandusreforme.
Kasvav kindlustunne Hiina majanduse suhtes muudab arenevate turgude aktsiad kõige parema tootlikkusega aktsiaklassiks 2014. aasta teisel poolel, prognoosib finantsteenuste ettevõte ING.
Pärast suuri kahjumeid on investorid taas arenevatele turgudele tagasi tulnud, kuna viimase kahe kuu jooksul on sinna voolanud märkimisväärne hulk raha.
Investeerimispanga J.P. Morgan Cazenove analüütikute sõnul on just praegu investorite jaoks hea aeg suurendada investeeringuid arenevatel turgudel.
Valimistega seotud ebakindluse möödumine koos optimismiga ärisõbraliku lähenemisviisi suhtes USA uue administratsiooni ametiajal on suurendanud investorite usaldust ja aidanud kaasa aktsiaturu tõusule. Kuna Donald Trump on praeguseks Ovaalkabinetti naasnud, võib tema eeldatav majanduspoliitika avaldada erinevatele sektoritele märkimisväärset mõju.