Maailmas oodatav piimauputus tekitab ka Eesti piimatootjate pea kohale murepilved ning paneb kulusid kärpima.
Tööstused näevad aga hinnalangust pigem leevendajana, pidades silmas eelnevaid raskeid aegu.
Mullu piima hinna taevastesse kõrgustesse löönud Hiina rekordnõudlus ennustab sel ja järgnevatel aastatel piima üleküllust. Bloomberg kirjutas, et Hiina rekordnõudlus tõstis piima hinna lakke ning saadud tulust tehtud investeeringud on kaasa toonud piima ülekülluse ning hinnataseme languse.
Piimatööstused jäävad sel teemal, kuidas võiks eelnev neid mõjutada, pigem tagasihoidlikuks või ei soovi kommentaari üldse anda. Seda nii põhjusel, et mõne aja eest oli piimahind väga kõrge ning tööstustel rasked ajad, praegune hinnaalandus on pigem nagu leevendus möödunud aegadele.
Valio Eesti AS tegevjuht Maido Solovjov nentides vaid, et kohalikule turule müüvate tööstuste kasum suureneb ja tootjate oma langeb. Tavatarbija seisukohast hinnates märkis ta, et tavatarbija jaoks muutusi ilmselt ei kaasne. Ta märkis, et võimalikud muutused võivad esineda üksnes kampaaniahindades, mis võivad olla tarbijale tavapärasest soosamad.
Saaremaa Piimatööstuse juhatuse esimees Andi Saagpakk märkis, et Eesti siseturul on hinnad suhteliselt stabiilsed ning siseturgu see tõenäoliselt ei mõjuta. "Me oleme regionaalne ettevõte ning võib öelda, et mujal maailmas nii palju meid ei mõjuta," lausus ta.
Tootjate kibedad päevad
Hummuli Agro OÜ juhataja Janar Leeduks märkis, et piimatootjaid mõjutab hinnalangus maailmaturul väga palju. "Piima hind on hetkel madal ning pole näha, et lähiajal tõusta võiks," ütles ta.
Leeduksi sõnul on tulukaotus võimalik tasa teha kulutuste kärpimise teel. "Peame vaatama ringi, et saaksime kõige odavama söödahinna, hoidma omahinna madalal," ütles ta.
Möödunud aastal tootis ettevõte 5528 tonni piima, millest realiseeriti 5333 tonni. Ettevõtte müügitulu oli möödunud aasta majandusaasta aruande põhjal 3,2 miljonit eurot, mis on miljoni võrra rohkem kui 2012. aastal.
Ka ASi Laatre Piim juhatuse esimees Edda Vahtramäed tegi piimahinna langus murelikuks. "Jah, piima kokkuostu hind langeb. Meil on piima müük käibest olulise tähtsusega, aasta algul on plaanitud ja ehitajaga kokku lepitud investeeringud, lepingud allkirjastatud. Laen kogu summat ei kata ja nüüd kipub omaosalus väheseks jääma," arutles ta.
Ta märkis, et surve palkadele on suur ja töötasu vähendamine pole mõeldav. Samuti on lihahinnad madalamad kui möödunud aastal. "Puudub kindlustunne. Lootus on heale viljasaagile, mille üle saab otsustada siis, kui vili salves," lisas Vahtramäe.
Möödunud aastal oli ettevõtte käive 2,9 miljonit eurot, mis on ligi 200 000 euro võrra enam kui aasta varem.
Piimatootja Põlva Agro juhataja Peeter Alep lausus samuti, et piimahinna langusega kaasneb ka kulude kärpimine, mis tuleb nii investeeringute kui muude kulude arvelt. Investeeringute arvelt kokkuhoidmine tähendab omakorda, et ettevõtte arengus tuleb seisak.
"Palgafond on kindlasti viimane, mille kallale me läheme," välistas ta igasuguse võimaluse, et piimafarmis töötajaid palgalangus ees oodata võiks. Tema sõnul avaldab hinnalangus suurt mõju eeskätt seetõttu, et toetuste osakaal on langenud, samal ajal kui muude sisendite hinnad on tõusnud.
Seotud lood
5. novembri USA presidendivalimiste tagajärjel võivad käesoleva aasta viimased kuud osutuda investoritele muutlikuks. Freedom24 analüütikud hindavad, kuidas võiks Donaldi Trumpi võit mõjutada aktsiaturge kaubandus-, energia-, kaitse- ja tehnoloogiasektorites.
Enimloetud
5
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Hetkel kuum
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Tagasi Äripäeva esilehele