Laupäeval, päev enne Ukraina iseseisvuspäeva tähistamist, väisab Ukrainat Saksamaa kantsler Angela Merkel.
Visiidi eel on agentuur Reuters avaldanud pikema arutelu sellest, mis võiks olla Merkeli visiidi eesmärk.
Arutelu autorid Noah Barkin ja Richard Balmforth nendivad, et Berliin ja mitmed teised Euroopa pealinnad võivad olla mures, et Ukraina armee edu separatistide kontolli all olevate alade tagasi võitmisel ei jäta Venemaa Presidendile Vladmir Putinile olukorrast n-ö viisakat väljapääsu. See omakorda võib tuua ettearvamatud tagajärjed ja kriisi ohtliku ägenemise.
Autorid täheldavad muutust Saksamaa diplomaatias ning usuvad, et Merkeli visiidi eesmärk on lisaks Ukraina presidendile toetuse näitamisele ka veenda Petro Porošenkot, et võit sõjatandril ei saa olla kriisi lahendus.
"Relvadega pole võit võimalik. Putin ei lase sellel sündida," ütles Reutersile üks anonüümseks jääda soovinud ametnik. Kriisi lahendus saab olla ainult diplomaatiline lahendus.
Saksamaa ja kantsler Angela Merkel on olnud peamised sellise lahenduse eestkõnelejad, kuid küsimus on, kas saab usaldada Venemaa presidenti, kes Saksamaa kantslerit kevadel oma Krimmi kavatsustega pettis.
Samuti on raske tagasi hoida Ukraina valitsust, mis usub oma vägede reaalsesse võiduvõimalusse. Ka Ukraina avalik aravmus toetab pigem separatistide täielikku purustamist. Nii on Ukraina võimudel raske alla neelata arusaama, et nende parimates huvides on lahingutegevus peatada ja rahulepet otsida.
Brüsselis asuva mõttekoja Carnegie Europe juht Jan Techau ütles Reutersile, et Ukraina armee edu sunnib liidreid mõtlema Ukraina tulevikule pikas perspektiivis. See võib olla põhjus, miks viimasel ajal on sagenenud tipptasemel kohtumised. Tuleval nädalal kohtuvad Minskis Ukraina president ja Venemaa president. See on esimene kohtumine pärast põgusat kokkupuudet juuni alguses Prantsusmaal Normandia dessandi mälestusüritusel.
Porošenko võib uskuda, et sõjaline võit on võimalik. Kui Venemaalt pole mingit garantiid, ei pruugi Porošenko valmis olla relvarahu kehtestama. Juunis, kui Kiievi valitsus seda ühepoolselt tegi, kasutasid separatistid seda Ukraina vägede ründamiseks. Samuti on kartused, et separatistid kasutaksid relvarahu oma vägede koondamiseks ja kogumiseks.
Putinist on aga raske arvata, kas ta kasutaks võimalust poliitilise lahenduse leidmiseks. "Me teame, et talle tuleb väljapääs jätta. Kuid kas me saame kindlad olla, et ta tahab seda väljapääsu? Ja kas me saame teda usaldada?" ütles üks anonüümsust palunud diplomaat.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Ukrainas jätkuva kriisi ajal on Kreml vastu võtnud uue rahvusliku strateegia, mis joonistab selgelt välja juba viimased kaks aastat kujunemas olnud trendid.
Täna Kiievi loata Ukraina piiri ületanud Venemaa humanitaarabi konvoi kujutab endast otsest invasiooni, ütles Ukraina julgeolekunõukogu juht Valentin Nalivaitšenko.
Soome üks tuntumaid Venemaa eksperte Pekka Sutela jagas reedel Helsingis Äripäevale oma mõtteid Venemaa juhtkonnast ja lääne sanktsioonide poliitika tulemuslikkusest.
Ukraina president Petro Porošenko ütles pärast eile õhtul toimunud kõnelusi Venemaa presidendi Vladimir Putiniga, et pingutab kiiremas korras relvarahu saavutamise nimel.
Kuula ka podcasti haridusest ja tööturust
Haridus on pikaajaline ja strateegiline investeering, millel on märkimisväärne mõju ühiskonna arengule, ettevõtluskeskkonnale ja inimeste elukvaliteedile.„Haridus ei ole kõikvõimas, kuid see on üks valdkondadest, kus saab inimesi kõige paremini aidata," ütleb Heldur Meerits, selgitades oma pühendumust haridusprojektidesse.