Eesti aktsiainvestorid eelistavad raha paigutamisel ülekaalukalt kohalikke ja naaberriikide ettevõtteid, kuid etteotsa on rebinud ka USA tehnoloogiafirmad ning börsilkaubeldavad fondid.
Äripäev uuris, milliste ettevõtete aktsiad (vt tabel allpool) Eesti investorid eelistavad. Selgus, et Danske Banki ja Swedbanki Eesti klientide lemmikud on kohalikud dividendiaktsiad Tallink, Tallinna Vesi ja Olympic Entertainment Group. Kuigi LHV ja SEB panga esikolmikusse kuulub veel ka Silvano Fashion Group, siis laias laastus on pilt üsna samanäoline - siinsed investorid eelistavad kindlalt eestimaist.
LHV maaklertegevuse juhi Alo Vallikivi hinnangul on see üsna ootuspärane. "Kuna Tallinna börsi aktsiaid on arvuliselt suhteliselt vähe, siis jõuavad need tihti tabelite etteotsa, samas on huvi USA tehnoloogiasektori aktsiate vastu pidevalt tõusuteel olnud," selgitas ta.
Kohalikest firmadest parem pilt. SEB aktsiaturgude analüütiku Kristofer Vähi kinnitusel kaupleb Eesti investor valdavalt Balti turul. Põhjuseks on tema sõnul nii madalamad tehingukulud kui ka asjaolu, et kohalike ettevõtete käekäiku on hõlpsam jälgida ja neist on lihtsam aru saada.Ta leidis, et eestlaste seas on kõige populaarsemad need aktsiad, millel on turul suuremad käibed ning mis pälvivad kõige rohkem meedia tähelepanu. Seejuures panevad investoreid tegutsema nii makromajanduslikud põhjused kui ka ettevõttekesksed tegurid.
Kauplemisaktiivsuselt teisel kohal seilav Tallink on tema hinnangul olnud paljude investorite huviorbiidis järgmisel aastal rakenduva väävlidirektiivi tõttu, mis tõstab kütusekulusid. Kolmandal kohal trooniv Silvano on aga selgelt mõjutatud majanduslikest ja poliitilistest riskidest Venemaal, Valgevenes ja Ukrainas.
Samuti esikümnesse mahtuvad jaeettevõtted nagu Apranga ja Tallinna Kaubamaja naudivad Vähi sõnul kasvavaid kasumeid tänu reaalpalkade suurenemisest tingitud tarbimiskasvule. Samas on tema kinnitusel elavnenud eestlaste kauplemine lähiümbruskonna börsidel, näiteks Põhjamaades, kust tulev info on piisavalt lähedal ja tehingukulud üsna odavad. Eesti investoreid ei jätnud SEB panga teatel kevadel külmaks Nokia aktsia, kui oli käimas viimase ülevõtmine Microsofti poolt ja palju kaubeldakse ka Skandinaavia pankadega, mis on ettevõtetena meie investorile tuttavad.
Kauplejate arvu kasv. Ehkki tänavu on Balti aktsiaturgude koondkäive aasta algusest võrreldes mullusega langenud 26%, on Vähi kinnitusel pikemas perspektiivis viimase kümnendi jooksul aktiivseid kauplejaid kahtlemata lisandunud. Põhjus on tema sõnul lihtne. Lisaks odavamatele tehingukuludele on tehnilised lahendused muutnud kauplemise kõigile kiiremaks ja mugavamaks, vajalik info investeerimisega alustamiseks on lihtsalt kättesaadav ja börsiettevõttedki on oma raportite ja börsiteadetega muutunud läbipaistvamaks ja paremini mõistetavaks.
Ka Danske Bank Marketsi juhataja kohusetäitja Rainer Änilane märkis, et aktiivsemate väärtpaberiinvestorite arv on läbi aastate näidanud tagasihoidlikku kasvu, moodustades endiselt napi protsendi investeerivate klientide üldarvust. "Nii nagu mujalgi, on minevikus investorite aktiivsustasemele ja aktiivsete investorite arvule oma jälge jätnud üldine majanduskeskkond ja turgude tervis," selgitas ta.
"Headel aegadel turgude tõusu korral on aktiivsus näidanud kasvu ning langusperioodidel ja turgude suuremate korrektsioonide korral on see näidanud tagasiminekut." Lõviosa Danske Banki Eesti filiaali kliente on tema sõnul pikemaajalise investeerimishorisondiga ning aktiivselt ise väärtpaberiturgudel ei osale. Pangaklientide seas on sarnaselt konkurentidele aasta-aastalt aktiivsemalt tehinguid tehtud just tuntud suurettevõtete aktsiatega kohalikul turul, lähiregioonis Soome ja Venemaa aktsiatega ning USA aktsiaturul.
Fondide populaarsus kasvab. Swedbanki Marketsi valdkonnajuht Andres Suimetsa kinnitusel võib nende klientide suurimaid aktsiaeelistusi jaotada laias laastus kolmeks: kohalikud aktsiad, lähiregiooni aktsiad ja globaalselt populaarsed aktsiad. Esimeste hulka kuuluvad tema sõnul eelkõige Olympic, Tallink ja Tallinna Vesi, mis käibe poolest mahuvad kümne enim kaubeldud aktsia hulka ka möödunud aastal.
Lähiregiooni emitentide väärtpaberitest on kliendid kõige rohkem tehinguid sooritanud viimastel aastatel Nokia aktsiatega aga esikümnesse on mahtunud ka Fortumi ja Swedbanki enda aktsiad. Lisaks on esikümnes Suimetsa sõnul tugevalt esindatud globaalsed tegijad ja tehnoloogiasektori ettevõtted nagu Apple, Facebook, Tesla Motors. Tänavu on esmakordselt pingerivisse rebinud populaarse mikroblogikeskkonna Twitteri aktsia. "Vaadates pikemat nimekirja on klientide hulgas aastast aastasse muutunud aina populaarsemaks börsil kaubeldavad fondid, tugevalt on esindatud ka paljud Skandinaavia ja Ameerika ettevõtted ent samuti ka mõned Venemaa suurettevõtete aktsiad," lisas ta.
Erinevalt rivaalidest, Swedbank ja Nordea pank täpset pingerivi popimate aktsiate kohta avaldama ei soostunud. "Kuna pakume aktsiate vahendamise teenust vaid privaatpanga klientidele, siis lähtudes konfidentsiaalsetest kokkulepetest antud klientidega me taolisi analüüse ja ülevaateid ei avalda," põhjendas keeldumist Nordea panga pressiesindaja Kadri Kütt.
LHV enimkaubeldud aktsiadAktsia Tehingute arv 2014. I poolaastaOlympic Entertainment Group 2456Silvano Fashion Group 1361Tallinna Vesi 1320Tallinna Kaubamaja 1274Facebook 1163Tallink Grupp 1158Tesla Motors 1099Olainfarm 1032ProShares Ultra VIX Short-Term Fut ETF 731Siauliu Bankas 726Allikas: LHV
SEB enimkaubeldud aktsiad1. Olympic Entertainment Group2. Tallink3. Silvano Fashion Group4. Tallinna Vesi5. Tallinna Kaubamaja6. Apranga7. Merko8. Linas Agro9. Nokia10. Ekspress GruppAllikas: SEB
Danske Banki enimkaubeldud aktsiad1. Tallink2. Tallinna Vesi3. Olympic4. Metso5. Twitter6. Nokia7. Plug Power8. Olainfarm9. Caverion10. QiwiAllikas: Danske Bank
Tasub teada
Kuidas aktsiaid osta? Aktsiaid saab osta kõigi peamiste Eestis tegutsevate pankade vahendusel. Kui pank ei võimalda soovitud aktsiaid osta, tasub soovist teada anda oma maaklerile, kes selle võimalusel ostunimekirja lisab.
Teenustasud:
SEB pank: teenustasu 0,2% tehingusummalt + 14 eurotLHV pank: teenustasu 11 eurot + 0,3%Nordea pank: soetamiskulu privaatpanganduse klientidele 0,2% tehingumahust ja minimaalselt 20 eurotSwedbank: soetamiskulud kauplemiskonto kaudu minimaalselt 14,06 eurot või 0,15% tehingusummastDanske Bank: teenustasu 0,25% ja minimaalselt 31,96 eurot
Allikas: Äripäev, pangad
Seotud lood
Swedbanki sügisene majandusprognoos ennustab Eesti peamiste kaubanduspartnerite hinnakasvu pidurdumist ning palkade jätkuvat kasvu.
Föderaalreservi kolmapäevane pressikonverents valmistas investoritele üllatuse ning kulla hind sööstis järsult alla. Kas kujunemas on hea ostukoht?