Riigikogu liige ja endine rahandusminister Tõnis Palts (IRL) pooldab võlakirjade emiteerimist konkreetsete projektide realiseerimiseks, mis tõstaksid valitsussektori ja erasektori efektiivsust.
Palts peab rahandusministri seisukohta, et laenu võetakse selleks, et rahavoogusid juhtida, naljakaks. „See on sama algeline kui osta auto selleks, et sellega on hea autoremonti sõita. Võlakirju tuleb lasta välja selleks, et mingeid konkreetseid projekte realiseerida,“ kommenteeris Palts. Ta lisas, et riigi jaoks oleks kõige kindlam investeerida infrastruktuuri projektidesse, mis tõstavad valitsussektori ja erasektori efektiivsust.
Palts märkis, et justkui kardetakse Eesti valmis ehitamist ning eriti piinlik on olukord siis, kui mingisse objekti on juba investeeritud ja siis see pooleli jäetud. Ta tõi näitena välja kolmandiku peale valmis ehitatud Tallinn-Tartu maantee ja poole peale valmis ehitatud Haapsalu raudtee. Tema hinnangul oleks tarvis palju investeerida Tallinna magistraaltänavavõrku. Ning just taoliste asjade valmis ehitamiseks olekski tema hinnangul vaja peamiselt kodumaisele turule sihitud võlakirju.
„Muide emissioonidele võiks panna nimed vastavalt sihtotstarbele. Näiteks "Tartu maantee võlakirjad", see suurendaks kodanike ja institutsioonide sidusust oma riigiga. Oluline on ka see efekt, mis tekib selliste suurte infrastruktuuri objektide rajamisega Eestile tervikuna. Täiesti absurdne on laenu võtta objektidele, mis ei suurenda ühiskonna toimimise efektiivsust,“ selgitas Palts.
Eilses Äripäeva kaaneloos märkisid rahandusala spetsialistid, et Eestile tuleks sarnaselt teiste Euroopa riikidega võlakirjade emiteerimine vaid kasuks. Kohalikele investoritele müüdavate võlakirjade puhul teeniksid intressi Eesti riigi kodanikud, kelle tarbimise ja säästmise kaudu liiguks see raha kohalikku majandusse.
Täna riigivõla eest makstav intress läheb aga Eestist välja. Samuti muudaks nende hinnangul võlakirjade emiteerimine laenamise hõlpsamaks, andes erasektorile võimaluse odavamalt laenata. Võlakirjaprogramm ergutaks ka Eesti majandust ja võrdlemisi passiivset börsi.
Seotud lood
Föderaalreservi viimase kohtumise aruanne näitas, et stiimulite koomale tõmbamisega tõenäoliselt jätkatakse. Samal ajal hoiatas Rahvusvaheline Valuutafond globaalse majanduse riskide eest ja aktsiaturud läksid koos võlakirjadega langusse.
Suurbritannia panga Barclays kasum kahanes ootamatult palju, peamiselt investeerimispanganduse arvel.
Rahandusala spetsialistide hinnangul tuleks Eestile sarnaselt teiste Euroopa riikidega võlakirjade emiteerimine vaid kasuks, riik seda aga endiselt vajalikuks ei pea.
Rahvamassid, ekstreemsed ilmastikuolud, elektrikatkestus, probleemid tehnikaga, vara lõhkumine, veekogude lähedus ja keelatud esemed – need on vaid mõned näited, millega tuleb arvestada ühe ürituse turvalisuse tagamisel. Iga turvapartner peab kõikvõimalikud stsenaariumid läbi mõtlema, mis võib juhtuda ning mis võib minna valesti. Vahel võib pisieksimus ühe meeldiva koosviibimise hetkega rikkuda.