Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Briti naela tugevus viitab referendumi ebaõnnestumisele
Valuutakauplejad teevad tehinguid, mis viitavad sellele, et usutakse tänase Šoti referendumi ebaõnnestumist. Nimelt on naelsterling jõudnud 2 aasta kõrgeimale tasemele, vahendab Bloomberg.
Nael tugevnes täna euro vastu juba kolmandat päeva järjest. Sellega jõudis nael kahe aasta kõrgeimale tasemele. Šotimaa valijaskond otsustab täna, kas lõpetada kolme sajandi pikkune liit Ühendkuningriigiga või mitte. Spekulandid arvavad, et valijaskond otsustab „ei“, sest nael on paljude suurte valuutade vastu kiiresti tugevnemas.
Ipsos Mori läbiviidud küsitlus näitas, et 53 protsenti šotlastest on eraldumise vastu. Selle peale tegi tuleviku hinnakõikumiste indeks suurima languse alates 1999. aastast. See tähendab, et investorid ei oota turul erilisi muutusi, sest usutakse referendumi läbikukkumisse.
„Usutakse, et eraldumise vastased on juba võitnud,“ ütles Mizuho Bank Ltd riskivarade müügijuht Neil Jones. „Seega ostavad investorid naelsterlingit, millega silutakse varasemad kaotused. Kaotused olid tingitud aga ebastabiilsuse hirmust, mis oleks eraldumisega kaasnenud ja turge raputanud."
Šotimaaga seotud firmade turuväärtuses langes miljardite naelsterlingite võrra, kuna viimased küsitlustulemused näitavad jah-sõna Šotimaa lahku löömisele Ühendkuningriigist.
Eesti aukonsul Šotimaal Iain Lawson, kes on teinud aktiivselt kampaaniat Šotimaa iseseisvumise poolt, usub, et selline tulemus oleks soodne ka Balti ja Põhjala riikidele.
USA presidendivalimiste tagajärjel võivad käesoleva aasta viimased kuud osutudaaktsiaturgudel investoritele muutlikuks. Freedom24 analüütikud hindavad, kuidas võiksKamala Harrise võit ja tema administratsiooni otsused puhta energia-, regulatiivsejärelevalve-, eluasemetoetuste- ja kanepitööstuse osas mõjutada aktsiaturge.