Portugalis puhkenud korruptsiooniskandaal skeemi ümber, mis annab kolmanda riigi kodanikele võimaluse investeeringute vastu elamisluba saada, viis sel nädalal ametist Portugali siseministri Miguel Macedo.
- Miguel Macedo Foto: Scanpix/Reuters
Macedo ütles, et skandaal on tema autoriteeti kahjustanud. Kuid oma osalust või süüd skandaalis minister eitas, vahendas Bloomberg.
Skeem on võimaldanud jõukatel välismaalastel, kes ei ole ELi kodanikud, saada Portugalis viieks aastaks elamisloa tingimusel, et nad investeerivad Portugali kinnisvarasse vähemalt 500 000 eurot. Seejärel on võimalus taotleda juba alalist elamisluba. Elamisluba annab ühtlasi õiguse ringi liikuda kogu Schengeni viisaruumis.
Majandusraskustes Portugal kehtestas skeemi välismaiste investorite riiki meelitamisseks.
Puhkenud skandaalis on ilmsiks tulnud, et elamislubasid on saadud ka väiksema investeeringu eest kui 500 000 eurot, vahe on aga läinud ametnikele ja muudele vahendajatele altkäemaksuks. Kinni on peetud kõrgeid ametnikke piirivalves ja immigratsioonitalituses. Kinnipeetuid süüdistatakse rahapesus, kelmuses, võimupositsiooni kuritarvitamises, korruptsioonis.
2012. a käivitatud skeem on Portugali toonud ligi miljardi euro väärtuses kinnisvarainvesteeringuid. Välja antud 1772 kuldsest viisast on 81% läinud Hiina kodanikele.
Sarnaseid skeeme kasutavad investeeringute riikide toomiseks ka Malta, Kreeka, Hispaania ja Läti.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Mitmed majandusraskustes ja kinnisvarasse üle investeerinud Euroopa Liidu riigid, sealhulgas Läti, meelitavad kolmandatest riikidest investoreid ELi elamislubadega.
Oleks vale peatada programm, millega antakse välismaalastele elamislube investeeringu vastu, vaid ühele riigile, teatas Läti peaminister Laimdota Strajuma telekanali LTV hommikusaates „Hommikune panoraam“.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.