Venemaa keskpank tõstis keset ööd baasintressimäära 10,5%-lt 17%-le, kirjutab Financial Times.
- Vene rubla kukub kivina. Foto: epa
„Taoline otsus tehti eesmärgiga piirata devalveerimise ja inflatsiooni riski, mis on hiljuti oluliselt tõusnud,“ lausus keskpank pressiteates. Intressimäära tõsteti viimati viis päeva tagasi.
Venemaa keskpanga andmetel võib Venemaa SKT järgmisel aastal langeda 4,5-4,7%, kui nafta hind on jätkuvalt samal tasemel ehk umbes 60 dollarit barreli kohta.
Lisaks intressimäära tõstmisele teatas keskpank ka välisvaluuta repo-oksjonite laiendamisest 1,5 miljardilt dollarilt viiele miljardile, et anda Venemaa pankadele likviidust.
New Yorgi valuutakauplejad ning analüütikud hindasid, et taoline samm märgib keskpanga viimast pingutust päästa rubla pidurdamatust kukkumisest.
„See on lähenemine, mis on varem töötanud ka teiste pankade jaoks, kelle eesmärk on kaitsta oma valuutat ning turult lühiajalised spekulandid minema ajada,“ lausus Kathy Lien BK Asset Managementist.
„Sisuliselt annab Venemaa keskpank sellega teada, et pank ei lase rublal lõpmatuseni langeda. Viimasel ajal on pank kasutanud erinevaid meetmeid ning näib, et miski pole töötanud. Baasintressimäära tõstmine võib, vähemalt lühiajaliselt, aidata,“ lausus ta.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Venemaa asepeaminister Juri Trutnev ütles täna, et olukord finantsturul stimuleerib Venemaa arengut ning rubla kurss lisab stabiilsust, vahendas portaal Gazeta.ru.
Venemaa keskpangale oli tänaöine baasintressimäära järsu tõusu otsus juba kuues kord tänavu rubla kaitseks intressimäärasid tõsta, kuid analüütikute hinnangul ei pruugi see rubla langust pidama saada.
Venemaa ei kaalu kapitali vabale liikumisele piirangute kehtestamist pärast seda, kui Venemaa keskpanga jõuline baasintressimäärade tõus ei suutnud rubla langust pidama saada.
Venemaa keskpanga juht Elvira Nabiullina kutsus venemaalasi üles õppima elama uues reaalsuses, kus rubla on nõrgenenud.
Kuula ka podcasti haridusest ja tööturust
Haridus on pikaajaline ja strateegiline investeering, millel on märkimisväärne mõju ühiskonna arengule, ettevõtluskeskkonnale ja inimeste elukvaliteedile.„Haridus ei ole kõikvõimas, kuid see on üks valdkondadest, kus saab inimesi kõige paremini aidata," ütleb Heldur Meerits, selgitades oma pühendumust haridusprojektidesse.